10 destinacione për muajin e mjaltit në Turqi

Nga qytetet në brigjet e Egjeut dhe Mesdheut e deri te pallatet magjike të Stambollit, ne kemi përpiluar për ju destinacionet më të mira romantike të pushimeve në Turqi

Max Travel vjen me ofertat me atraktive. Le të mbushim së pari me qytetet ekzotike të mëdha të Turqisë që do të kthejnë arratisën tuaj të merituar pas dasmës në një festë të paharrueshme.

Një plazh në Belek

Belek

I vendosur në rajonin që ne e quajmë Riviera Turke ose Bregdeti Bruz i Turqise, Belek është i famshëm për plazhet e tij me rërë të bardhë, pyjet me pisha, si dhe hotelet e tij ndërkombëtare dhe turke. Mrekullitë e shumta natyrore të këtij vendi si dhe e kaluara e tij e lashtë greke do të jenë padyshim muza juaj gjatë muajit tuaj të mjaltit këtu!

Qyteti antik i Aspendos dhe Perge presin gjithashtu muajin e mjaltit, të cilët do të thoshin “po” për ta kthyer përvojën klishe të muajit të mjaltit “elegancën e kombinuar me qetësinë” në një aventurë më kompakte dhe historike.

Qyteti antik i Aspendos

Kemer

Nuk do të ekzagjeronim nëse do të thoshim se Kemer ishte përkufizimi i fjalës së sapokrijuar “Instagrammable”, me vijën e saj bregdetare të lë pa frymë, historinë e pashoqe dhe kuzhinën e pasur mesdhetare (të gjitha gjërat nga të cilat përbëhen fantazitë e muajit të mjaltit!).

Lumturia e këtyre ujërave të kristalta, të veshura me shumë nuanca blu dhe bruz, si dhe plazhet me rërë të bardhë pambuku të Mesdheut ndodhen në rrëzë të një mali 45 kilometra në jugperëndim të Antalisë!

Plazh në Kemer

Bodrum

Nëse keni vendosur që do ta shënoni verën që po vjen me po, por nuk e keni rezervuar ende vendin tuaj për muajin e mjaltit, mos kërkoni më larg se Bodrum!

I vendosur në vijën bregdetare të Egjeut, qyteti ofron një përzierje marramendëse të mrekullive historike dhe arkitekturore, një port natyror dhe një qytet bregdetar të lë pa frymë. Marinat e saj janë të famshme botërore, ndërsa bregdeti dhe vendpushimet e tij ju ofrojnë vendet perfekte për të nisur një kapitull të ri në jetën tuaj.

Plazh në Ölüdeniz

Ölüdeniz

Pushimi juaj pas dasmës nuk është asgjë nëse nuk e kaloni një pjesë të tyre në lagjen e Ölüdeniz! Është shtëpia e disa prej hoteleve më të mira dhe resortet elegante, si dhe shtëpitë me qira që kanë pamjet më të mira!

E vendosur në rrëzë të malit Babadağ, Lugina e Fluturave është një udhëtim me varkë larg prej andej. Në këtë luginë, ju mund të dëgjoni zhurmën e ujëvarave në duart e të dashurit tuaj. Është mënyra e përsosur për të rimbushur veten pas aventurës së mrekullueshme të ecjes në shkëmbinjtë 350 metra të lartë të Ölüdeniz.

Göcek

Göcek

Muajin e mjaltit të Blue Voyage, ky është për ju! Göcek është një pikënisje e shkëlqyeshme për lundrimin në Bregun Turquoise Turk dhe është i famshëm për çmimet e tij eklektike dhe perëndimore.

Nëse dëshironi të shikoni perëndimin e diellit nga një nga perlat e Egjeut Jugor, Göcek është vendi për ju. Padyshim që do t’ju magjepsë me një det bukurie të pashprehur, dhe Gjiri i Kleopatrës ia vlen veçanërisht të vizitoni.

Marmaris

Marmaris

Një vend ëndrrash për dasma, Marmaris ju pret. Me peizazhet e tij të mbushura me bruz, pyjet me pisha dhe vendet luksoze për të qëndruar, Marmaris do të vulosë kujtimet tuaja të përjetshme me shumë momente të paharrueshme. Asgjë nuk thotë “dashuri” më shumë se ky vend!

Plazh ne Çeşme

Çeşme

Çeşme është një qytet magjik bregdetar ku është normale të jesh ndryshe. Është një nga vendet më të mira ku mund të kaloni pushimet tuaja pas dasmës! Hotelet unike të Alaçatit, të rrethuar nga kopshtet e ëndrrave, janë vendet për të kaluar momentet më magjike të jetës suaj!

Pamukkale

Pamukkale

Nën travertinat e kalcitit me famë botërore të Pamukkale shtrihen ujëra të ngrohtë dhe të pasur me minerale të ngrohur nga llava vullkanike. Një qendër termike popullore (që nga epoka romake) si dhe një vend magjik fotografish, Pamukkale do t’ju dhurojë momentet më të ëndërruara me peizazhet e saj të bardha pambuku dhe pellgjet terapeutike! Kaloni muajin e mjaltit në Pamukkale dhe nuk do ta harroni kurrë.

Kapadokia

Kapadokia

Kapadokia është sinonim i autenticitetit. Është vendi për ju nëse jeni duke kërkuar për një arratisje eklektike, si dhe një aventurë të fokusuar në kuzhinë. Lart apo nën tokë, Kapadokya ka një aventurë që i përshtatet çdo udhëtari dhe padyshim që mund t’ju ndihmojë të bëni fotografitë më të mira, si dhe të krijoni kujtimet më të ëndërruara!

Këtu, ju mund të ndiheni fjalë për fjalë sikur jeni në një pjesë të parajsës, duke fluturuar mbi një balonë me ajër të nxehtë në një cep të luginës.

Stamboll

I vetmi qytet në botë që përshkon dy kontinente, Stambolli është i preferuar nga turistët. Mund t’ju ofrojë edhe më shumë përvoja magjike nëse jeni një muaj mjalti, duke qenë i mbushur me një trup pallatesh dhe vendesh magjike historike kudo rreth tij. Përveç ofrimit të eksperiencave më luksoze të muajit të mjaltit, ata do të shpërndanin para jush pamjet më magjike të ngushticës së Stambollit.

Këtu do të bëheni më shumë se nuse dhe dhëndër.

Të fundit nga rubrika