10 filmat më të mirë të zhanrit të komedisë

Këta filma të shquar janë një shembull se si humorit bashkohet me aksionin apo romancën për të krijuar jo vetëm argëtim por për të lënë gjurmë në historinë e kinemasë

Nick Frost dhe Simon Pegg në Suan of the Dead.

Të gjykosh një komedi thuhet se është një punë e lehtë. Por, nuk mund të neglizhojmë faktin se, po, e qeshura është një pjesë thelbësore e një filmi komedi, por është konteksti dhe aftësia për të krijuar diçka të paharruar që bëjnë një komedi të madhe të ndryshme nga një film komik i zakonshëm.

Kur hedhim një vështrim në listat e filmave komedi më të mirë të të gjitha kohërave, është e vështirë të mos shohim se ka diçka më shumë se thjesht një fitore në krijimin e të qeshurës. Ajo që e bën një komedi të madhe është aftësia për të qeshur në të njëjtat shaka edhe pas shumë vitesh.

Ka diçka magjepsëse kur një film komedi arrin të na bëjë të qeshim më shumë se një herë, është kjo përvojë që bën që filmi të bëhet një pjesë e pashmangshme e historisë së kinemasë.

The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (1988)

“The Naked Gun: From the Files of Police Squad!” është një komedi klasike e lansuar në vitin 1988, e drejtuar nga David Zucker dhe bazuar në serialin e shkurtër të vitit 1982, “Police Squad!”

Një tjetër krijim i talentuar të vëllezërve Zucker, filmi shfaq humorin e tyre karakteristik dhe sjell një gamë të gjerë të shakave nga absurde deri te inteligjente.

Nëse suksesi i një filmi komedi do të gjykohej thjesht nga shpeshtësia e të qeshurave, The Naked Gun i Leslie Nielsen do të ishte në top 10-shen e të gjithëve. Shkalla e shakave të komedisë slapstick të vëllezërve Zucker është pothuajse e pakrahasueshme.

Leslie Nielsen luan rolin e Frank Drebin, një polic që është gjithmonë në përpjekje për të ndjekur drejtësinë, edhe nëse rruga për tek ajo është e mbushur me ngjarje të çuditshme dhe ngjarje komike.

Me çdo hap, ai përjeton ngjarje absurde dhe situata të çuditshme, duke na sjellë një shpërthim të vazhdueshëm të qeshjeve.

Meet the Parents

“Meet the Parents” është një komedi romantike e lansuar në vitin 2000, e regjistruar nga Jay Roach dhe bazuar në një skenar të John Hamburg. Ky film është një rrëfim i humorshëm që rrethohet nga një takim i pasur me prindërit, duke nxjerrë në pah sfidat dhe momentet e çuditshme që mund të shoqërojnë një takim zyrtar familjar.

E vëzhguar me zgjuarsi, e luajtur në mënyrë delikate dhe vazhdimisht gazmore, kjo farsë familjare shënon një ndryshim të ritmit për regjisorin e Austin Powers, Roach, i cili drejton yjet e tij të përkryer, De Niro dhe Stiller, me një sy të mprehtë për sjelljen njerëzore të ekzagjeruara, por në çast të dallueshme.

Për infermierin Greg Focker (Stiller), që urren macet, një vizitë në shtëpinë e familjes të së dashurës së tij, Pam, shpejt degjeneron në një seri makthi dhe poshtërimesh të turpshme.

Vjehrri i tij i mundshëm rrëqethës, ish-operativi i CIA-s Jack Byrnes (De Niro), i cili e do macet, nuk e lë pas dore, duke përdorur aftësitë e tij të specializuara të profilizimit psikologjik për të mbajtur të etur për të kënaqur Gregun në këmbë gjatë gjithë kohës.

Fillon me bagazhin e humbur dhe përfundon me pikturimin e maceve, me shumë këmbë në gojë dhe pak ndezje në mes. De Niro nuk ka qenë kurrë më i mirë; edhe kështu, talenti i gjithanshëm dhe i jashtëzakonshëm komik i Stiller më shumë se sa e lejon atë të mbajë veten.

Një komedi e suksesshme dhe e paharrueshme, “Meet the Parents” është një film që ka gëzuar vazhdimisht shikuesit me humorin e tij dhe momentet e ngazëllyera.

Shaun of the Dead

“Shaun of the Dead” është një komedi horror e lansuar në vitin 2004, regjisuar nga Edgar Wright dhe shkruar nga Wright dhe Simon Pegg.

Ky film është një pjesë e trilogjisë “Three Flavours Cornetto”, ku ekipi kreativ përdor një shpikje të caktuar nga marka e akullit Cornetto për të lidhur temat dhe elementët e përbashkët të trilogjisë.

Filmi ndjek jetën e përditshme të Shaun, një vëzhgues të përditshëm nga Londra, i interpretuar nga Simon Pegg. Shaun nuk është një hero i zakonshëm dhe jeta e tij nuk ka shumë drejtim. Megjithatë, kur një epidemi zombish pushton qytetin, Shaun duhet të bëhet një lider i pabesueshëm për një grup të vogël njerëzish të mbijetuara.

Me një kombinim të shkëlqyer të humorit britanik dhe elementeve të frikshme të zhanrit të horrorit, “Shaun of the Dead” është një parodi e kujdesshme dhe një film që pasqyron akoma një herë aftësitë e vëllait Wright për të trajtuar me seriozitet situatat e çuditshme.

Për shembull, aksionet e zakonshme të përditshme, si blerja në market, kthehen në një aventurë të çmendur zombi.

Hot Fuzz

“Hot Fuzz” është një film aksion-komedi britanik i lansuar në vitin 2007, i regjistruar dhe i shkruar nga Edgar Wright dhe Simon Pegg.

Ky film shpërfaq një kombinim të shkëlqyeshëm të elementëve aksion, komedisë, dhe satirës, duke ofruar një eksperiencë kinematografike të paharrueshme.

Edgar Wright dhe Simon Pegg, dy nga kreatorët e njohur të “Shaun of the Dead”, sjellin një krijim të veçantë që kombinon humorin e tyre karakteristik me aksionin dhe intrigën e një filmi krimi. Përveç tyre, në rolet kryesore shquhen edhe aktorë të tjerë të talentuar si Nick Frost dhe Timothy Dalton.

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy (2004)

Regjisori: Adam McKay

Luajnë: Will Ferrell, Christina Applegate, Paul Rudd

Një komedi e çmendur në botën e gazetarisë televizive, ky film ndjek aventurat e Ron Burgundy, një prezantues lajmesh televiziv me një ego të madh dhe një humor të çuditshëm.

Performanca e Will Ferrell dhe kimia me ekipin e tij bën këtë film një shfaqje të paharrueshme.

Një kohë kur një njeri nuk gjykohej nga përmbajtja e karakterit të tij, por nga egërsia e pakontrolluar, shkëlqimi i mustaqeve të tij dhe sasia e librave, pra filmi ngjan me vetëkënaqësi, por hedh mjaft talente komike në ekran për ta bërë atë të jetë i shkueshëm.

Toni Erdmann (2016)

“Toni Erdmann” është një film gjermano-austriak i vitit 2016, i regjisuar nga Maren Ade. Ky film ka fituar vlerësime të larta nga kritikët dhe ka fituar shumë çmime, duke përfshirë edhe nominimin për Çmimin e Artë në Festivalin e Filmit në Cannes.

Përshkruajmë një histori komplekse dhe unike, “Toni Erdmann” ndjek rrugën e një babai të çuditshëm, Winfried Conradi, i interpretuar nga Peter Simonischek, dhe vajzës së tij, Ines, e luar nga Sandra Hüller. Winfried është një artist dhe shakaxhi i përhershëm, ndërsa Ines është një ekzekutive serioze në botën e korporatës.

Në përpjekje për të ndryshuar jetën e fëmijës së tij dhe për të rikthyer një lidhje më të thellë, Winfried krijon një personazh fiksi me emrin Toni Erdmann dhe fillon të ndjekë vajzën e tij në një udhëtim të papritur biznesi. Duke përdorur humorin e tij karakteristik dhe situata absurde, Winfried/Toni përfshihet në jetën e Ines dhe shoqëruesve të saj të biznesit në një mënyrë që sfidon normat dhe paragjykimet e zakonshme.

“Toni Erdmann” është një film që eksploron raportin midis prindit dhe fëmijës, duke e bërë këtë nëpërmjet humorit të thellë, ironisë dhe ndjeshmërisë. Përveç humorit, ai flet edhe për sfidat e punës, tensionet sociale dhe kërkimin e identitetit në një botë të përhershme në ndryshim.

The Hangover (2009)

Regjia: Todd Phillips

Gati pesëmbëdhjetë vjet pas publikimit, The Hangover mbetet festa e fundit e beqarisë e shkuar keq. Kush do ta dinte ndonjëherë se ky film do të kishte ndikimin që pati? Hangover ende bëhet i referuar në kulturën popullore, ende bëhet viral në mediat sociale dhe ende arrin të shtojë fansat çdo vit që kalon.

“The Hangover” është një komedi e vitit 2009, e regjisuar nga Todd Phillips. Ky film shënoi një sukses të jashtëzakonshëm komik dhe u bë një nga filmat më të fituar financiarisht dhe më të dashur për shikuesit në kohën e tij.

Historia fillon kur tre shokë, Doug (interpretuar nga Justin Bartha), Phil (Bradley Cooper), dhe Stu (Ed Helms), vendosin të organizojnë një party bachelor për Doug në Las Vegas. Gjërat, megjithatë, dalin jashtë kontrollit shpejt kur ata humbasin Doug dhe nuk kanë asnjë kujtim të natës së çmendur.

“The Hangover” është një udhëtim i çuditshëm dhe i çmendur ku çdo kthesë ofron një surprizë të re komike. Me humor të çmendur dhe një përdorim të shkëlqyer të ngjarjeve të papritura, filmi ka bërë që shikuesit të qeshin deri në lot.

Aktorët e shquar si Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis dhe Ken Jeong japin performanca të shkëlqyera dhe kanë një kiminë e vërtetë në ekran. Veçanërisht, roli i Zach Galifianakis si Alan, një personazh i çuditshëm dhe humoristik, ka fituar shumë vlerësime pozitive nga kritikët dhe shikuesit.

Regjia e Todd Phillips dhe skenari i shkruar nga ai dhe Daniel Goldberg, ofrojnë një kombinim të përkryer të humorit inteligjent. Ndryshimi midis natës së çmendur dhe përpjekjeve për të kujtuar ngjarjet krijojnë një strukturë intriguese dhe mbajnë shikuesin në tension dhe të qeshur nga fillimi deri në fund.

The 40-Year-Old Virgin (2005)

Sinqerisht, nuk mund të jemi të sigurt se si do të perceptohej filmi The 40-Year-Old Virgin në ditët e sotme, pasi disa mund ta shohin filmin si një rast të moshës dhe turpërimit të seksualitetit.

Gjithçka që mund të dëshmojmë është fakti se në vitin 2005 u konsiderua si një nga filmat e dekadës.

Nëse mund ta pranoni atë që është (një film) dhe vlerësoni performancat e Steve Carell dhe Paul Rudd, patjetër që do të jeni në gjendje të bëni pak të qeshura.

“The 40-Year-Old Virgin” është një komedi romantike e lansuar në vitin 2005, e regjisuar dhe e shkruar nga Judd Apatow dhe i përkthyer në ekran nga Steve Carell, i cili luan rolin kryesor.

Ky film ka shënuar sukses komik dhe është konsideruar një nga komeditë më të njohura dhe të përfolura të viteve 2000.

Steve Carell luan rolin e Andy Stitzer, një burrë 40-vjeçar që ka një jetë të qetë dhe tërheqëse në një dyqan lojërash elektronike. Gjërat ndryshojnë kur miqtë e tij, të cilët zbulojnë se ai nuk ka humbur kurrë virgjërinë, vendosin që të ndihmojnë Andy-n të fitojë përvojën e tij të parë seksuale.

Filmi trajton temat e miqësisë, dashurisë dhe pranimit të vetes me një përzierje të humorit dhe momenteve të ndjeshme. Ai ka arritur të lidhë suksesin komik me një histori me emocione dhe karaktere të thella, duke e bërë atë një favorit midis shikuesve të komedive romantike.

Seria e filmave “Rush Hour” është një koleksion i komedive aksion të cilat kombinojnë humorin me veprime të shkëlqyera aksioni. Ky seri ka tre filma, të cilët janë:

  1. Rush Hour (1998)

Filmi shënon fillimin e serisë dhe prezanton një kombinim të humorit dhe aksionit. Detektivi i Departamentit të Policisë së Los Angeles, Carter (Chris Tucker), dhe inspektori i policisë së Hong Kong-ut, Lee (Jackie Chan), bashkohen për të hetuar rrëfimin e rrëmbyesit të një vajze kineze. Ndërsa kultura dhe mënyra e tyre e punës janë krejtësisht të ndryshme, ata shpikin një mënyrë për të bashkëpunuar dhe për të shpëtuar ditën.

  1. Rush Hour 2 (2001)

Në këtë vazhdim, Carter dhe Lee janë përfshirë në një hetim për të zbuluar kush është përgjegjës për një shpërthim në ambasadën kineze në Shtetet e Bashkuara. Ky film udhëzon shokët në Hong Kong, duke shtuar më shumë humor dhe veprime të palëkundura.

Nëse Rush Hour 2 nuk ju bën të dyfishoni me të qeshura, nuk jemi të sigurt se çfarë t’ju themi përveçse po humbisni shumë seriozisht. Përgjithmonë një film legjendar nga fillimi i viteve 2000.

  1. Rush Hour 3 (2007)

Në filmin e tretë, Carter dhe Lee janë përfshirë në një hetim të plotë ndërkombëtar për shpëlarje parash dhe konspiracione të tjera. Kësaj radhe, ngjarjet zhvillohen në Paris dhe më tej, duke rritur sfidat dhe momentet e çuditshme.

Step Brothers

“Step Brothers” është një komedi amerikane që u lëshua për herë të parë në vitin 2008.

Filmi është regjizuar nga Adam McKay dhe është i shkruar nga Will Ferrell dhe Adam McKay. Will Ferrell dhe John C. Reilly luajnë rolet kryesore në këtë komedi të pazakontë.

Përmbajtja e filmit është e fokusuar në dy burra të rritur, Brennan Huff (luajtur nga Will Ferrell) dhe Dale Doback (luajtur nga John C. Reilly), të cilët në një moshë të rritur dhe nuk kanë arritur të bëhen të pavarur.

Në një moment, prindërit e tyre takohen, ndërkohë që ata tashmë janë të ndarë, dhe vendosin të martohen. Kjo çon në bashkimin e dy familjeve dhe në krijimin e një situatës së çmendur, ku Brennan dhe Dale përfundojnë duke jetuar së bashku në një shtëpi.

Kjo situatë e çuditshme sjell shumë humor dhe momente të vështira për dy protagonishtët, të cilët në fillim nuk janë fare të kënaqur me njëri-tjetrin. Ndërkohë që ata janë të pasigurt dhe të papërgatitur për të jetuar së bashku, ata përfundojnë duke ndarë disa aventura dhe përjetime të çuditshme. Filmi përshkruan rrugën e tyre drejt pjekurisë dhe përpjekjet e tyre për të gjetur vetveten dhe për t’u bërë të pavarur.

Ai mban jashtëzakonisht mirë shikimet e përsëritura, duke rivalizuar vetëm “Anchormanin” origjinal për titullin e filmit më të madh të Will Ferrell. Një vazhdim duket gjithnjë e më i pamundur, por ne mbetemi me shpresë.

Për shikuesit, këto komedi janë një udhëtim emocionues dhe një mundësi për të shpëtuar nga realiteti për një kohë dhe për të qeshur nën humorin kinematografik.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika