10 këshillat për suksesin e garantuar në karrierë

Nëse vërtet dëshiron, mund të fluturosh në hapësirë”, janë fjalët e një kënge të famshme. Suksesi bazohet në qëllimin e brendshëm. Kjo nuk është vetëm një dëshirë e zjarrtë ose një qëllim i menduar - është më i thellë. Dëshirat dhe qëllimet kontrollohen nga mendja, por emocionet dhe qëllimet kontrollohen nga shpirti.

Ilustrim

A i mbani parasysh këto këshilla për sukses në punë?

Pasi të mbaroni kolegjin dhe të gjeni një punë, shqetësimi juaj i menjëhershëm është se si të keni sukses në karrierën tuaj. Për shkak se bota është bërë shumë konkurruese, të bësh mirë punën tënde dhe të ecësh përpara me karrierën tënde është më e rëndësishme tani se kurrë.

Avancimi dhe njohja në karrierë janë në listën e qëllimeve të çdo profesionisti. Por çfarë i veçon profesionistët e jashtëzakonshëm? Përgjigja është thjesht vullneti dhe dëshira e fortë për të performuar mirë. Pasi të keni vullnetin dhe mentalitetin e duhur, mund të filloni të ngjitni shkallët përjcell Portali Dukagjini.

Ilustrim

Këto janë 10 sekretet kryesore të suksesit në karrierë se si të shkëlqeni në punë.

Merrni iniciativën

Kërkesat e karrierës së sotme janë shumë të zhvilluara dhe kërkojnë shumë më tepër sesa dikush që nuk do të rrezikojë. Në peizazhin konkurrues të karrierës së sotme, punëdhënësit janë në kërkim të individëve që mund të sjellin ide të reja në tryezë dhe të marrin iniciativën, të fillojnë projekte të reja, të paraqesin zgjidhje të reja dhe të krijojnë mundësi të reja për biznesin.

Bëhuni vlerësuesi juaj

Një nga mënyrat më të mira për të arritur sukses në karrierë është të vazhdoni të vlerësoni performancën tuaj. Mos prisni për vlerësimin tuaj vjetor – bëjeni vetë. Një mënyrë ideale për ta bërë këtë do të ishte identifikimi i qëllimeve të matshme dhe vendosja e një afati kohor për arritjen e tyre. Filloni me vendosjen e qëllimeve afatshkurtra kur jeni i ri në një punë. Krijoni një plan të detajuar për të arritur këto qëllime.

Ndani detyrat në detyra javore apo edhe ditore dhe plotësoni një formular të vogël në fund të javës për të vlerësuar se ku po shkoni dhe nëse keni nevojë të ndryshoni strategjinë tuaj. Ju madje mund t’u tregoni menaxherëve tuaj raportin e performancës në një moment për të treguar se si keni përparuar. Kjo do të tregojë se ju e kuptoni rëndësinë e vetëvlerësimit dhe përmirësimit të vazhdueshëm.

Bëhuni gati për të mësuar

Për të shkëlqyer në karrierën tuaj, duhet të jeni të gatshëm të mësoni të bëheni lider dhe të pranoni reagime konstruktive. Pavarësisht se në cilin universitet keni mbaruar apo çfarë notash keni pasur, jeta profesionale do të jetë shumë e ndryshme nga kolegji. Jini të përgatitur që çdo ditë të shfaqen një milion pyetje në lidhje me atë që po bëni.

Mund t’ju duhen ditë për të kryer detyrat tuaja në punën tuaj të re, kështu që tregojini menaxhmentit se jeni të trajnuar, duke i kushtuar vëmendje dhe gjithmonë të gatshëm për të mësuar gjëra të reja.

Ilustrim

Parashikoni nevojat

Për të pasur sukses në punën tuaj të re dhe për të arritur sukses në karrierë, do të duhet të jeni të vetëdijshëm për atë që ka nevojë për menaxherin dhe ekipin tuaj. Qëndroni një hap përpara shefit tuaj duke pyetur veten: “Nëse unë do të isha shefi im, çfarë do të doja të bëja më pas?”

Duke u siguruar që t’i kryeni gjërat në mënyrë efikase në kohë dhe të merrni iniciativën për t’i bërë ato vetë, do të tregoni një qëndrim pozitiv dhe më të mirë ndaj menaxhmentit më të lartë.

Komunikoni mirë

Komunikimi është çelësi për suksesin e një punonjësi dhe një organizate. Nëse menaxheri juaj duhet t’ju kërkojë një raport statusi, ju nuk po bëni gjithçka që mund të bëni. Ideja është që të komunikoni në mënyrë proaktive dhe t’i njoftoni ata kur të kryhet një detyrë dhe të vazhdoni në atë që duhet bërë më pas.

Vendosni synime për të arritur

Mos harroni se nuk paguheni për ‘punën e vështirë’ ose ‘qëndrimin e zënë’. Në fund të fundit, ajo që ka rëndësi për punëdhënësin tuaj është se si po kontribuoni në përmbushjen e qëllimeve dhe misionit të kompanisë, si afatshkurtër ashtu edhe afatgjatë.

Prandaj, mbani në mend se jeni duke u paguar për të arritur qëllime të përcaktuara qartë të karrierës që ndikojnë ndjeshëm në performancën e kompanisë dhe misionin dhe vizionin e përgjithshëm. Ky mentalitet i orientuar drejt qëllimit do t’ju ndihmojë të arrini sukses në karrierë, pavarësisht se ku jeni në shkallët e korporatës.

Trego, mos trego

Vlera e veprimit është shumë më e madhe se ajo e fjalëve të thjeshta. Përdoreni këtë si parim në marrëdhëniet tuaja në zyrë. Në vend që të mburresh për të gjitha gjërat që mund të bësh, dhe më pas të mos japësh kurrë në të vërtetë, duhet t’i tregosh menaxhmentit se çfarë je i aftë.

Fito besim

Kjo është një nga këshillat më të rëndësishme për sukses që ju duhet për të siguruar sukses kur filloni një punë të re. Mendoni për këtë në këtë mënyrë: sa më shpejt të fitoni besimin e shefit tuaj, aq më shpejt ai do të ketë më pak për t’u shqetësuar dhe kështu më shumë kohë të lirë për të përqendruar vëmendjen e tyre në çështje të tjera të ngutshme.

Nëse shefi juaj ju sheh të besueshëm, ai do t’ju delegojë detyrat. Sigurohuni që të përmbushni afatet tuaja dhe të mbani premtimet tuaja. Është kritike, veçanërisht në fillim të marrëdhënies me shefin tuaj, që të përmbushni çdo angazhim që bëni, pavarësisht sa e vështirë mund të duket.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika