10 mijë të zhdukur pas përmbytjeve në Libi

Të paktën 700 viktima të përmbytjeve shkatërruese në Libi janë varrosur dhe 10,000 njerëz janë raportuar të zhdukur, ndërsa ekipet e shpëtimit përpiqen të nxjerrin trupat

Makinat e dëmtuara shihen pas një stuhie të fuqishme dhe reshje të dendura shiu që goditën, në Al Bayda, Libi, 11 shtator 2023.

Dhjetë mijë njerëz janë të zhdukur pas përmbytjeve të paprecedentë në Libi, tha të martën Kryqi i Kuq, pasi shkalla e dëmtimit në Derna, qyteti port ku dy diga shpërthyen gjatë fundjavës, u bë më e qartë.

Tamer Ramadan, i dërguari i Libisë për Federatën Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, e dha shifrën në një konferencë të OKB-së në Gjenevë, duke e përshkruar numrin e të vdekurve si “të madh”.

Ministri i Shëndetësisë në administratën që kontrollon lindjen e Libisë ka deklaruar se më shumë se 3,000 njerëz ishin konfirmuar të vdekur.

“Numri i personave të zhdukur është në mijëra dhe numri i të vdekurve pritet të arrijë në 10,000”,ka thënë Othman Abdel Jalil për kanalin televiziv Al-Massar.

Lagje të tëra janë larë në Derna. Më shumë se 700 trupa janë grumbulluar në varreza në pritje për t’u identifikuar, dhe zyrtarët lokalë të shëndetësisë thanë se rreth 5,000 njerëz ishin të zhdukur.

“Situata në qytetin e Dernës po bëhet më tragjike dhe nuk ka statistika përfundimtare për numrin e viktimave,” ka thënë Jalil duke shtuar se shumë lagje ishin të paarritshme.

Hichem Chkiouat, ministri i aviacionit civil, ka thënë se situata në Derna ishte katastrofike.

“Trupat janë të shtrirë kudo – në det, në lugina, nën ndërtesa”, ka deklruar Chkiouat për Reuters me telefon pas një vizite në qytet.

“Nuk e ekzagjeroj kur them se 25% e qytetit është zhdukur. Shumë, shumë ndërtesa janë shembur.”

Numri përfundimtar do të ishte “vërtet, vërtet i madh”, ka shtuar ai, raporton “The Guardian”.

Qytetarët e dëshpëruar po bënin apel në rrjetet sociale për informacion për të afërmit e zhdukur. Shumë ishin të zemëruar me ritmin e ngadaltë të përpjekjeve të ndihmës dhe hetimet po fillonin rreth paralajmërimeve të dhëna më parë se digat e Wadi të qytetit kishin nevojë për rindërtim.

Një raport i vitit 2022 në një revistë akademike kishte paralajmëruar se nëse përsëritej një përmbytje e barabartë me një në vitin 1959, “do të kishte të ngjarë të shkaktonte shembjen e njërës prej dy digave, duke i bërë banorët e luginës dhe qytetit të Dernës të cenueshëm për shkak të rrezik të lartë përmbytjeje”.

Libia e pasur me naftë është shkatërruar nga luftimet politike, korrupsioni dhe ndërhyrjet e jashtme që nga një kryengritje e vitit 2011 që përmbysi dhe më vonë çoi në vdekjen e sundimtarit të gjatë Muammar Gaddafi.

Përpjekjet prej një dekade për të formuar një qeveri të unifikuar funksionale kanë dështuar dhe në vend të kësaj dy qeveri rivale të mbështetura nga milicitë e tyre janë të vendosura në Tripoli në perëndim dhe Tobruk në lindje.

Investimet në rrugë dhe shërbime publike janë pakësuar dhe ka pasur një rregullim minimal të ndërtesave private.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika