10 serialet më të mira për t’u shikuar në muajin gusht

BBC Culture ju sjellë dhjetë serialet më të mira sipas tyre për t’u parë në muajin gusht

(Credit: Ollie Upton/HBO)
(Credit: Ollie Upton/HBO)
  1. House of the Dragon

Që prej përfundimit të serialit, gazetarët dhe fansat televizivë e kanë shtruar pyetjen: cili do të jetë Game of Thrones i radhës? Përgjigja mund të jetë vetëm: më shumë Game of Thrones. House of the Dragon – është bazuar në librin Fire & Blood të George RR Martin – është vendosur 200 vjet përpara Game of Thrones dhe tregon historinë e “Shtëpisë Targaryen”, rojtarët e dragoit me flokë të argjendta. Aty luan Matt Smith i “The Croën” dhe Emma D’Arcy i “Ëanderlust” si rivalë të “Fronit të Hekurt”, aktualisht i zënë nga Paddy Considine (Dead Man’s Shoes), me pjesën tjetër të kastit duke përfshirë Steve Toussaint (Princi i Persisë), Olivia Cooke (Ready Player One) dhe Rhys Ifans (The Amazing Spider-Man).

“Është i fuqishëm, është i brendshëm, është i errët, është si një tragjedi shekspiriane”, tha George RR Martin për The Hollyëood Reporter.

House of the Dragon e ka premierën më 21 gusht në HBO dhe HBO Max në SHBA dhe më 22 gusht në Sky and Noë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë

Ryan Reynolds and Rob McElhenney at a Wrexham match (Credit: Lewis Storey/Getty Images)
Ryan Reynolds dhe Rob McElhenney në një ndeshje të Wrexham (Credits: Lewis Storey/Getty Images)
  1. Welcome to Wrexham

 Në vitin 2020, diçka e papritur ndodhi në qytetin e vogël të Uellsit, Ërexham: Ryan Reynolds dhe Rob McElhenney, dy aktorë kryesorë të Hollivudit, blenë ekipin e tyre të futbollit. Ërexham AFC është klubi më i vjetër i futbollit profesionist në Uells, i treti më i vjetër në botë dhe aktualisht luan në garat e nivelit të pestë, në Ligën Kombëtare.

“Është një histori e nënlverësuar” thotë Reynolds në trailerin e kësaj serie të re dokumentare pas blerjes së klubit nga dyshja, teksa ata mësojnë realitetin e zotërimit të një ekipi profesionist futbolli, me sytë e një komuniteti tepër të përkushtuar të mbështetësve.

Me suksesin e jashtëzakonshëm të kultit të Ted Lasso, nuk mund të kishte një kohë më të mirë për të treguar një histori të jetës reale të amerikano-veriorëve që hidheshin me parashutë në futbollin profesionist britanik, por këtë herë ka jetë reale, shpresa reale dhe para të vërteta të gjitha në rrezik.

Mirësevini në premierat e Ërexham më 24 gusht në FX dhe Hulu në SHBA dhe më 25 gusht në Disney+ në Mbretërinë e Bashkuar

(Credit: Netflix)
(Credit: Netflix)
  1. The Sandman

Romani epik, më i shituri i Neil Gaiman, “The Sandman”, është konsideruar prej kohësh i pafilmueshëm. Emra të mëdhenj e kanë provuar, por asnjë nuk ia ka dalë deri më tani.

“Ata po përpiqeshin që një libër prej 3 mijë faqeve ta shndërronin në një film dyorësh”, tha Gaiman për BBC Neës.

“Dhe askush nuk e ka bërë këtë ndonjëherë sepse ishte e pamundur”.

Është një histori e komplikuar, por në thelb Tom Sturridge (On The Road) e luan rolin e Sandman, i njohur gjithashtu si Dream ose Morpheus, i cili duhet të udhëtojë nëpër botë të ndryshme dhe po ashtu të kthehet në kohë për të korrigjuar gabimet e mëparshme, pasi ishte mbajtur rob për një shekull.

The Sandman do të publikohet më 5 gusht në Netflix

(Credit: Marvel Studios)
(Credit: Marvel Studios)
  1. She Hulk: Attorney at Law

Seriali më i fundit i Marvel-it të Disney+ po prezanton në ekranet e vogla akoma më shumë superheronj që fansat e komikëve mund të njohin me She Hulk: Attorney at Law. Tatiana Maslany (Orphan Black) është Jennifer Ëalters, një avokate e specializuar në çështjet ligjore me aftësi mbinjerëzore. Ajo ka një ekspertizë të veçantë në këto çështje, pasi mund të shndërrohet në një Hulk, pasi është kontaminuar aksidentalisht me gjakun e kushëririt të saj, Bruce Banner (Mark Ruffalo). Maslany i tha Comic-Con-it të fundit në San Diego se është “komedia e parë gjysmë ore” e Marvel-it, kështu që prisni shumë të qeshura teksa kjo avokate 30-vjeçare lufton me realitetet e përditshme të dashurisë, jetës dhe miqve, duke u bërë një superhero.

She Hulk: Attorney at Law do të shfaqet në premierë më 17 gusht në Disney+

(Credit: Apple TV+)
(Credit: Apple TV+)
  1. Bad Sisters

Sa larg do të shkonin një grup motrash të lidhura ngushtë për ta mbrojtur njëra-tjetrën? Në komedinë e re të “zezë”, “Bad Sisters”, shihet se ato shkojnë vërtet shumë larg për njëra-tjetrën.

Me Sharon Horgan, së bashku me Anne-Marie Duff, Eva Birthistle, Sarah Greene dhe Eve Heëson, në rolin e pesë motrave hetohen për mashtrim me “sigurimin e jetës” pasi njëri prej burrave të tyre – i luajtur nga Claes Bang – vdes në mënyrë misterioze. Në trailer, ne shohim Bang duke e dhunuar fizikisht dhe mendërisht gruan e tij, teksa banda e vëllezërve dhe motrave komplotonin se si ta shpëtonin atë. Është një premisë emocionuese, prisni të qeshura, lotë dhe një vështrim të patundur ndaj dhimbjes.

Dy episodet e para të Bad Sisters publikohen më 19 gusht në Apple TV+, ndërsa pjesa tjetër vijon çdo javë më pas

(Credit: Apple TV+)
(Credit: Apple TV+)
  1. Five Days at Memorial

Shtatëmbëdhjetë vjet më parë, Uragani Katrina shkatërroi New Orleans. Qendra Mjekësore Memorial, një nga spitalet e qytetit, u dëmtua rëndë nga stuhia dhe mjekët dhe infermierët brenda u detyruan të merrnin disa vendime rrëqethëse. Përshtatur nga libri i Sheri Fink, e cila fitoi çmimin Pulitzer për artikullin e saj në New York Times Magazine që mbulon këtë histori, Five Days at Memorial tregon vendimet e marra nga punëtorët në vijën e parë të stuhisë dhe pasojat e këtyre zgjedhjeve. John Ridley, skenaristi fitues i Oskarit i 12 Years a Slave, dhe Carlton Cuse, prezantues i përbashkët i Lost, janë ekipi që qëndron pas këtij seriali me pak episoda, ku interpreton Vera Farmiga (Up in the Air) si Dr Anna Pou, me Cornelius Smith Jr. (Scandal) dhe Cherry Jones (Succession) janë vetëm disa nga kastet.

Tre episodet e para të Five Days at Memorial publikohen më 12 gusht në Apple TV+, ndërsa të tjerët pasojnë çdo javë më pas

(Credit: Quim Vives/Netflix)
(Credit: Quim Vives/Netflix)
  1. The Girl in the Mirror

Thrilleri mbinatyror në gjuhën spanjolle The Girl in the Mirror (i titulluar Alma në Spanjë) duket se do të jetë mbresëlënës për çdo listë verore. Alma (Mireia Oriol) zgjohet në spital, pas një aksidenti tragjik me autobus që si pasojë mbetën të vdekur pothuajse të gjithë shokët e saj të klasës, asaj nuk i kujtohej aksidenti, apo e shkuara e saj.  Ajo është e rrënuar nga tmerret e natës, por derisa e bashkon jetën e saj, a janë përvojat e saj një efekt anësor i traumës dhe shërimit – apo mund të jenë diçka më e keqe? Krijuar nga Sergio G Sánchez, shkrimtar i Marroëbone dhe The Orphanage, pjesa tjetër e kastit përfshin Álex Villazán ( Sëiming Pool), Pol Monen (Amar) dhe Claudia Roset (Skam). Duke folur për revistën Design Scene, Oriol tha se xhirimi i serialit “ka qenë momenti më ekstrem, më i bukur dhe intensiv i jetës sime… Seriali është diçka shumë e ndryshme nga ajo që keni parë më parë.” Misterioze!

The Girl in the Mirror do të publikohet më 19 gusht në Netflix 

(Credit: Simon Ridgway/HBO)
(Credit: Simon Ridgway/HBO)
  1. Industry 

Të diplomuarit që janë në qendër të ngjarjes kanë shumë më tepër përvojë. Këtë herë, nuk kanë ku të fshihen nëse gjërat shkojnë keq në jetën e tyre private dhe profesionale gjithnjë e më të paqartë. Katër të rinjtë tashmë janë kthyer, kështu që prisni më shumë skena vjedhjeje nga Harper (Myha’la Herrold), më shumë dramë të lartë nga Yas (Marisa Abela), më shumë nderim dhe vetëreflektim nga Robert (Harry Laëtey) – dhe më shumë mister nga Gus ( David Jonsson), fati i të cilit u la në balancë në fund të sezonit të parë.

“Industry” do të shfaqet premierë më 1 gusht në HBO dhe HBO Max në SHBA dhe do të publikohet në BBC One dhe iPlayer në Mbretërinë e Bashkuar këtë vjeshtë

(Credit: Netflix)
(Credit: Netflix)
  1. Mo

Stand-up komediani Mo Amer ka performuar prej kohësh komedi për identitetin e tij si një refugjat palestinez i rritur në Teksas. Tani ai ka krijuar një serial humoristik gjysmë-autobiografik për të. Ai luan Mo Najjar, i cili po përshtatet me jetën në Hjuston, Teksas, duke u përpjekur të sigurojë shtetësinë amerikane si refugjat dhe duke pajtuar dy kultura. Bashkë-krijuar dhe prodhuar nga Ramy Youssef (Ramy, Mr Robot), në shfaqje luajnë gjithashtu Teresa Ruiz (Narcos: Mexico), Omar Elba (Një Hologram për Mbretin) dhe Farah Bsieso (Bijat e Abdul-Rahman). “Është shumë e bazuar në jetën time,” tha Amer për Daily Beast. “Është e bazuar shumë në jetën time,” tha Amer për Daily Beast. “Në thelb, është një refugjat në Amerikë, që përpiqet të punojë “nën tavolinë” ndërsa punon përmes burokracisë dhe tregon historinë e dikujt që ka qenë në Amerikë për 25 vjet dhe ende pret për shtetësinë e tij”.

Mo lëshohet më 24 gusht në Netflix

Aktori Steve Carell
  1. The Patient

Nga Joe Weisberg dhe Joel Fields, krijuesi dhe producenti i shfaqjes së vlerësuar nga kritikët The Americans, vjen thrilleri i ri psikologjik The Patient. Në serialin me 10 episode luan Steve Carell në rolin e Alan Strauss, një terapist i cili është zënë rob nga pacienti Sam Fortner (Domhnall Gleeson). Rrëmbyesi më pas tregon se është një vrasës serial, i cili e mori terapistin rob për të kërkuar trajtim për prirjet e tij vrasëse. Me episodet që zgjasin vetëm 30 minuta, prisni emocione të forta dhe të mbushura me aksion, pasi Alan e ndihmon Semin të kuptojë detyrimet e tij, ndërkohë që fillon të kuptojë veten.

Tre episodet e para të The Patient publikohen më 30 gusht në FX në Hulu në SHBA, ndërsa pjesa tjetër pason çdo javë më pas.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika