“106 miliardë dollarë ndihma”, republikanët bllokojnë kërkesën e Biden-it për Ukrainën dhe Izraelin

Kërkesa e Shtëpisë së Bardhë për 106 miliardë dollarë ndihma, kryesisht për Ukrainën dhe Izraelin, është bllokuar pasi konservatorët kundërshtojnë përjashtimin e reformave të imigracionit që i kishin kërkuar si pjesë të paketës për miratim

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, 18 tetor 2023.

Senatorët republikanë kanë bllokuar një kërkesë të Shtëpisë së Bardhë për 106 miliardë dollarë ndihmë urgjente, kryesisht për Ukrainën dhe Izraelin, teksa konservatorët kundërshtuan përjashtimin e reformave të imigracionit që kishin kërkuar si pjesë e paketës.

Votimi shënoi të mërkurën një humbje të rëndësishme për presidentin Joe Biden, i cili kishte paralajmëruar kongresin më herët gjatë ditës se presidenti rus, Vladimir Putin, nuk do të ndalonte me fitoren në Ukrainë dhe madje mund të sulmonte një vend të NATO-s.

Votimi përfundoi me një numër 49-51 dhe nuk arriti pragun prej 60 votash të senatit.

Paketa do të përfshinte afërsisht 60 miliardë dollarë për të ndihmuar Ukrainën që të mbajë presionin ndaj Rusisë gjatë muajve të ftohtë të dimrit dhe rreth 10 miliardë dollarë për Izraelin në luftën e tij kundër Gazës së rrethuar, plus disa ndihma për Tajvanin. Udhëheqësi i Demokratëve në Senat, Chuck Schumer, ishte zotuar të mbante një votim më vonë për shtimin e masave të sigurisë kufitare të kërkuara nga republikanët në një përpjekje për të siguruar 60 votat e nevojshme për të kapërcyer pengesën e parë procedurale.

Por, pakica republikane prej 49 anëtarësh në dhomën e sipërme prej 100 anëtarësh votoi masivisht kundër ecjes përpara, duke treguar mungesën e veprimeve të qeverisë për rreth 10.000 refugjatë që kalojnë çdo ditë nga Meksika.

“Të gjithë kanë qenë shumë, shumë të qartë për këtë për të thënë se ne jemi të vendosur. Tani është momenti”, tha për Fox Business para votimit senatori, James Lankford, një negociator kryesor republikan për çështjet e emigracionit dhe të kufirit.

“Ne jemi plotësisht jashtë kontrollit në kufirin jugor dhe është koha për ta zgjidhur këtë”, shtoi ai.

Biden ka udhëhequr koalicionin global që mbështet Kievin, por mbështetja ka rënë në mesin e republikanëve në Kongres dhe administrata ka paralajmëruar se do t’i mbarojnë paratë për më shumë ndihmë për Ukrainën brenda disa javësh, nëse ligjvënësit nuk veprojnë.

Presidenti ka qenë nën presionin e progresistëve për të refuzuar kërkesat gjithëpërfshirëse konservatore për imigracionin – të cilat ata thonë se janë të ngjashme me mbylljen e kufirit – por ai u zotua në një fjalim televiziv se do të pranonte “kompromis të rëndësishëm”.

“Kjo nuk mund të presë. Sinqerisht, unë mendoj se është mahnitëse që ne kemi arritur në këtë pikë në radhë të parë, ku republikanët në Kongres janë të gatshëm t’i japin Putinit dhuratën më të madhe që ai mund të shpresonte”, tha Biden.

Udhëheqësi demokrat po fliste pas një video samiti me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, dhe krerët e vendeve të G7-shit për të diskutuar se si të mbështetet ndihma perëndimore për Kievin.

 

Në pritje të “kolapsit” të unitetit perëndimor

Zelenskyy paralajmëroi liderët se Moska po llogariste në “kolapsin” e unitetit perëndimor vitin e ardhshëm dhe tha se Rusia kishte rritur presionin në vijat e para të luftës.

Por, perspektivat e pasigurta për paketën e ndihmës ishin të qarta që nga një konferencë e klasifikuar në Ukrainë për senatorët të martën, ku panë disa republikanë të largoheshin, të zemëruar që nuk flitej për sigurinë kufitare.

Zelenskyy duhej t’i drejtohej takimit përmes lidhjes video, por u anulua në minutën e fundit.

Në Dhomën e udhëhequr nga republikanët, kryetari Mike Johnson, i cili votoi kundër ndihmës për Kievin përpara se të merrte këtë detyrë, ka bërë të qartë se nuk do të pranojë të dërgojë më para pa ndryshime “transformuese” në politikën kufitare.

Republikani i Luizianës ka deklaruar, gjithashtu, se çdo ndihmë për Izraelin duhet të kompensohet me shkurtime të shpenzimeve, një politikë që demokratët, Shtëpia e Bardhë dhe shumica e republikanëve të Senatit e kundërshtojnë.

Demokrati qendror Joe Manchin – shpesh një gjemb në këmbë për Shtëpinë e Bardhë – shprehu mbështetje për paketën e sigurisë – por vetëm për shkak të premtimit të Schumer se amendamentet për sigurinë kufitare mund të shtohen më vonë.

“Në vendin më të madh në Tokë, ne nuk duhet të zgjedhim midis mbrojtjes së atdheut tonë dhe mbrojtjes së aleatëve tanë”, tha ai.

Departamenti i Shtetit njoftoi veçmas një ndalesë prej 175 milionë dollarësh të ndihmës së re për Ukrainën të mërkurën, duke përfshirë predha, municione, përfshirë edhe raketa HIMARS.

Ndryshe, Ukraina kreu një shtytje të madhe kundërsulmuese këtë vit, por nuk mundi të thyente linjat mbrojtëse ruse. Rusia tani është përsëri në ofensivë në lindje, raporton Trtbalkan.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika