11 të vdekur në Kinë nga shembja e çatisë në ekipin e volejbollit të vajzave

Njëmbëdhjetë persona kanë vdekur pasi çatia e një gjimnazi shkolle në veri-lindje të Kinës u shemb, derisa aty po luanin një ekip volejbolli i vajza

Foto e marrë nga BBC

Njëmbëdhjetë persona kanë vdekur si pasojë e shembjes së çatisë së një gjimnazi në Kinë. Viktimat janë nga një ekip i volejbollit të vajzave që ishin prezente aty, raporton BBC.

Shumë prej viktimave janë fëmijë, thanë dëshmitarët okularë për mediat lokale, edhe pse kjo ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Prindërit e shqetësuar kanë grumbulluar një spital aty pranë, duke kërkuar përditësime.

Vetëm tetë nga 19 personat që ishin brenda palestrës në provincën industriale të Heilongjiang mbijetuan.

Një hetim paraprak zbuloi se perliti, një formë e qelqit vullkanik, ishte grumbulluar ilegalisht në çati duke thithur ujin e shiut, i cili shkaktoi shembjen në orën 15:00.

Trajneri i ekipit të volejbollit të vajzave të shkollës së mesme u dëgjua duke thirrur emrat e nxënësve, ndërsa ekipet e shpëtimit u futën nëpër rrënojat në qytetin Qiqihar, raportoi Radio Kombëtare e Kinës.

Prindërit morën në pyetje zyrtarët e shkollës, duke thënë se kishte mungesë të komunikimit të duhur për përpjekjen e shpëtimit, e cila zgjati deri të hënën në mëngjes.

“Më thonë se vajza ime është zhdukur, por ne nuk arritëm ta shihnim kurrë fëmijën. Të gjithë fëmijët kishin fytyrat e tyre të mbuluara me baltë dhe gjak kur u dërguan në spital. Unë iu luta, ju lutem më lejoni ta identifikoj fëmijën. Po sikur të mos ishte fëmija im?”, tha një burrë në një video që është shpërndarë gjerësisht në mediat sociale.

“Çfarë kanë bërë [autoritetet] katër, pesë apo edhe gjashtë orë, pasi fëmijët janë dërguar në spital? … Mjekët nuk po komunikojnë me ne se si po shkon shpëtimi.

“Ne kemi të moshuar në shtëpi, duhet t’i ndihmojmë ata të përgatiten mendërisht. Këtu ka mjekë, policë dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë. Por ne nuk kemi dëgjuar asgjë nga ju,” ka thënë ai.

Aksidentet në ndërtim janë të zakonshme në Kinë dhe janë fajësuar për standardet e dobëta të sigurisë dhe zbatimin e dobët.

Në qershor, një shpërthim në një restorant barbekju në Kinën veriperëndimore vrau të paktën 31 persona. Një hetim paraprak zbuloi se një punonjës restoranti po ndërronte një valvul të thyer në një rezervuar gazi të lëngshëm kur ndodhi shpërthimi.

Në prill, një zjarr në një spital të Pekinit vrau 29 dhe bëri që disa të mbijetuar të dëshpëruar të iknin duke u hedhur nga dritaret.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika