12 vjet nga aksioni në pikat kufitare në veri

Kanë kaluar 12 vjet që kur Njësia Speciale e Policisë së Kosovës (ROSU) ka ndërmarrë aksionin për t’i futur nën kontroll pikat kufitare në veri të Kosovës, Jarinjë dhe Bërnjak, ku mbeti i vrarë polici i Kosovës, Enver Zymberi

Janë bërë 12 vjet nga aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës, për t’i marrë nën kontroll pikat kufitare në pjesën veriore të vendit, Jarinjë dhe Bërnjak.

ROSU kishte hasur pengesa nga strukturat ilegale në veri, ku edhe ishte vrarë polici i Kosovës, Enver Zymberi.

Tri vjet pas vrasjes, për vrasjen e Zymberit ishin arrestuar dy persona, Radomir Radiq dhe Millovan Vllaskoviq, të cilët më vonë ishin shpallur të pafajshëm.

Më 2015 ishin arrestuar si të dyshuar Miodrag Llekiq dhe vëllai i tij, pjesë e policisë në stacionin e veriut të Mitrovicës.

Po ashtu, edhe këta të dy ishin liruar si të pafajshëm.

Ish– presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ia kishte dhënë titullin “Hero i Kosovës”, Enver Zymberit për “trimërinë dhe përkushtimin e treguar deri në flijim për vendosjen e sundimit të ligjit në tërë territorin e Republikës së Kosovës”.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika