13 sportistë nga Kosova marrin pjesë në “EYOF Banska Bystrica 2022”

Është publikuar lista e sportistëve shqiptarë që do të marrin pjesë në Festivalin Veror Olimpik Evropian “EYOF Banska Bystrica 2022”, i cili do të zhvillohet gjatë 24-30 korrik 2022

Lista e sportistëve pjesëmarrës në “EYOF Banska Bystrica 2022”

Ekipi i Kosovës për të rinj do të jetë pjesëmarrës në Festivalin Veror Olimpik Evropian për të Rinj (EYOF), duke filluar nga 24-30 korrik 2022.

Ky festival do të mbahet në qytetin Banska Bystrica të Sllovakisë. Ekipi i Kosovës përbëhet nga 13 sportistë nga shtatë sporte të ndryshme.

Sporti i atletikës përbëhet nga tre garues, xhudo, noti, tenisi dhe badminton përbëhet nga dy garues, ndërsa çiklizmi dhe gjimnastika artistike nga një garues.

Në këtë festival, pjesëmarrësit janë të moshës 15-18 vjeç.

Banska Bystrica 2022 ishte e planifikuar të mbahej vitin e kaluar, por është shtyer për shkak të pandemisë COVID-19 dhe shtyerjes së Lojërave Olimpike Tokyo 2020.

Në EYOF, Kosovën e ka përfaqësuar dhe tenistja e gjyqtarja, Blearta Ukëhaxhaj, e cila do të jetë në cilësinë e ambasadores së re olimpike. Ukëhaxhaj është e pëzgjedhur nga programi për Ambasadorët e Rinj Olimpik të Evropës (EYOA).

 

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika