15 njerëz të vdekur dhe tre të zhdukur pas shirave të rrëmbyeshëm në Kinën jugore

Të paktën 15 persona kanë mbetur të vdekur në Kinën jugore si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm. Po ashtu, raportohet se stuhia ka dëmtuar të mbjellat, ka ndërprerë energjinë elektrike dhe ka shkatërruar 39 shtëpi

Pamje nga permbytjet në Kinë. Foto/AP

Të paktën 15 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm në të gjithë Kinën jugore, kanë njoftuar mediat shtetërore të shtunën.

Tetë persona kanë vdekur për shkak të dy shembjeve të ndërtesave nga rrëshqitjet e dheut në provincën Fujian, pranë bregut lindor të Kinës, kanë thënë Agjencia zyrtare e Lajmeve Xinhua, duke cituar zyrën e informacionit të qarkut Wuping.

Pesë të tjerë kanë mbetur të vdekur dhe tre janë zhdukur në provincën Yunnan, rreth 1200 kilometra larg në Kinën jugperëndimore, kanë thënë transmetuesi shtetëror CCTV në një raport online.

Autoritetet kanë bërë të ditur se të premten tre fëmijë janë përfshirë nga përmbytjet në vendin Xincheng në rajonin Guangxi. Dy kanë mbetur të vdekur dhe një u ka mbijetuar.

Stuhia ka dëmtuar rrugët, urat dhe objektet e telekomunikacionit dhe energjisë elektrike në qarkun Qiubei të Yunnan, i cili është rreth 130 kilometra në veri të kufirit me Vietnamin.

Të premten në Fujian, pesë viktima janë gjetur në një ndërtesë fabrike të shembur dhe tre të tjerë në një ndërtesë tjetër banimi po ashtu të shembur, ka thënë Xinhua.

Shiu i dendur filloi të bie të enjten në mbrëmje në qarkun Wuping, i cili është rreth 210 kilometra në brendësi të qytetit nga qyteti bregdetar i Xiamen.

Videoja e postuar në internet tregonte rrugët e përmbytura me ujë me baltë dhe disa rrugë të pjesërisht të shpërndara.

Media shtetërore ka thënë se stuhia ka dëmtuar të mbjellat, ka ndërprerë energjinë elektrike dhe ka shkatërruar 39 shtëpi. Më shumë se 1600 njerëz janë evakuuar.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika