18 lojërat më të mira të të gjitha kohërave

Video-lojërat janë aktivitetet argëtuese më të pëlqyera, ku vlerësohet se rreth 3 miliardë njerëz në mbarë botën luajnë video-lojëra. Në këtë artikull gjeni 18 lojërat më të mira të të gjitha kohërave

Fotografi ilustruese. Foto: gamesindustry.biz

Siç e dimë të gjithë, lojërat video ose kompjuterike janë aktivitetet argëtuese më të pëlqyera. Vlerësohet se rreth 3 miliardë njerëz në mbarë botën luajnë videolojëra. Disa kompani të mëdha si Nintendo, Playstation dhe Xbox lëshojnë qindra lojëra çdo vit për të mbajtur lojtarë besnikë dhe për të tërhequr të rinj.

Pra, cilat lojëra luajnë shumica e njerëzve ose ia vlen të luhen një herë? Në këtë artikull, janë 18 lojërat më të mira të të gjitha kohërave nga lloje të ndryshme lojërash të rekomanduara nga shumë ekspertë, zhvillues lojërash, transmetues, regjisorë, shkrimtarë dhe lojtarë në mbarë botën. Dhe kjo e fundit është gjithashtu më e mira. Mos e anashkaloni, përndryshe do të jeni loja më e lezetshme ndonjëherë.

 1. Pokemon Go

Një nga lojërat më të mira të të gjitha kohërave, Pokemon Go, një nga lojërat më të mira japoneze, qëndron gjithmonë në top 10 videolojërat që duhen luajtur një herë në jetë. Shpejt u bë virale si një fenomen global që kur u publikua për herë të parë në vitin 2016. Loja kombinon teknologjinë e realitetit të shtuar (AR) me ekskluzivitetin e dashur të Pokémon, duke i lejuar lojtarët të kapin Pokemon virtual në vende të botës reale duke përdorur telefonat inteligjentë.

 1. League of Legends

Kur përmend lojën më të mirë të të gjitha kohërave për sa i përket lojës së bazuar në ekip, ose arenës së betejës (MOBA), ku lojtarët mund të formojnë ekipe, të strategjizojnë dhe të punojnë së bashku për të arritur fitoren, ata janë gjithmonë për League of Legends. Që nga viti 2009, ajo është bërë një nga videolojërat më me ndikim dhe më të suksesshëm në industri.

 1. Minecraft

Pavarësisht nga video lojërat e renditura #1 në histori, Minecraft është në vendin e dytë të lojërave më të shitura ndonjëherë. Loja njihet gjithashtu si një nga lojërat më të suksesshme të të gjitha kohërave. Ai u ofron lojtarëve një mjedis sandbox të botës së hapur, ku ata mund të eksplorojnë, të mbledhin burime, të ndërtojnë struktura dhe të përfshihen në aktivitete të ndryshme.

 1. Star Wars

Ndër shumë lojërat më të mira të të gjitha kohërave që një lojtar i vërtetë lojërash nuk duhet të humbasë është seria Star Wars. Frymëzuar nga filmi Star Wars, ai ka zhvilluar versione të shumta dhe Star Wars: Knights of the Old Republic” (KOTOR) merr vlerësimin e lartë nga lojtarët dhe ekspertët për videolojën më të mirë me histori të të gjitha kohërave, e cila përmban një histori magjepsëse që në mijëra vjet para ngjarjeve të filmave.

 1. Teris

Kur bëhet fjalë për videolojën më të shitur, Teris thirret. Është gjithashtu loja më e mirë e Nintendo ndonjëherë që është e përshtatshme për të gjitha llojet e moshave. Loja e Tetris është e thjeshtë por problematike. Lojtarët kanë për detyrë të rregullojnë blloqe që bien me forma të ndryshme, të njohura si Tetriminos, për të krijuar linja të plota horizontale.

 1. Super Mario

Nëse njerëzit duhet të përmendin se cilat janë lojërat më të mira të të gjitha kohërave, shumë prej tyre sigurisht që e konsiderojnë Super Mario. Për pothuajse të gjitha 43 vitet, ajo është ende video-loja më ikonike me maskotën qendrore, Mario. Loja gjithashtu ka prezantuar personazhe dhe elementë të shumtë të dashur, si Princesha Peach, Bowser, Yoshi dhe fuqi-ups si Super Mushroom dhe Fire Flower.

 1. God of War 2018

Nëse jeni adhurues i aksionit dhe aventurës, nuk mund të injoroni God of War 2018. Është vërtet loja më e pabesueshme ndonjëherë dhe një nga lojërat më të mira PS dhe Xbox. Suksesi i lojës u zgjerua përtej vlerësimit të kritikëve, pasi u bë një hit komercial, duke shitur miliona kopje në mbarë botën. Ajo gjithashtu mori çmime të shumta, duke përfshirë lojën e vitit në The Game Awards 2018, duke forcuar më tej vendin e saj në mesin e lojërave më të mëdha ndonjëherë.

 1. Elden Ring

Në top 20 lojërat më të mira të të gjitha kohërave, Eden Ring, e zhvilluar nga krijuesit japonezë, From Software, njihet për grafikën e saj më të bukur dhe prejardhjen e frymëzuar nga fantazia. Për të qenë një luftëtar i shkëlqyeshëm në këtë lojë, lojtarët duhet të përqendrohen shumë dhe të durojnë për të përfunduar luftime nervore. Kështu, gjithashtu nuk është aq e habitshme pse unaza Elden fiton kaq shumë interes dhe trafik pas nisjes.

 1. Marvel’s Midnight Suns

Nëse jeni duke kërkuar për lojëra të reja strategjike për të luajtur në Xbox ose PlayStation në 2023, këtu është një nga lojërat më të mira të të gjitha kohërave që do t’ju pëlqejë patjetër: Marvel’s Midnight Suns. Është një lojë ekskluzive që përmban një përvojë taktike të luajtjes së roleve me një përzierje të superheronjve të Marvel dhe elementëve të mbinatyrshëm.

 1. Resident Evil 7

Për ata që janë të interesuar për fantazinë e errët dhe frikën, pse të mos provoni këtë lojë më të frikshme të të gjitha kohërave, Resident Evil 7 me një nivel të lartë të përvojës së realitetit virtual (VR)? Është një kombinim i shkëlqyer i tmerrit dhe mbijetesës, ku lojtarët janë të bllokuar në një rezidencë plantacioni të çmendur dhe të rrënuar në Luiziana rurale dhe përballen me armiq grotesk.

 1. Bimët kundër zombive

Plants vs. Zombies është një nga lojërat më ikonike dhe lojërat më të mira kompjuterike në lidhje me zhanrin e mbrojtjes dhe strategjisë. Pavarësisht se është një lojë e lidhur me Zombie, ajo është në të vërtetë një lojë zbavitëse me një ton familjar dhe është e përshtatshme për fëmijët dhe jo e frikshme. Kjo lojë kompjuterike është gjithashtu një nga lojërat kompjuterike më të mëdha të të gjitha kohërave e vlerësuar nga mijëra ekspertë dhe lojtarë.

 1. PUBG

Loja qitës lojtar kundër lojtarit është argëtuese dhe emocionuese. Për dekada, PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) ka qenë një nga lojërat më të mira të të gjitha kohërave në industrinë e lojrave. Bashkohuni me betejën, mund të keni një shans për t’u përballur me shumë lojtarë masivë në mënyrë të rastësishme në një hartë të madhe të botës së hapur, duke lejuar takime dinamike, vendimmarrje strategjike dhe skenarë të paparashikueshëm.

 1. The Black Watchmen

Loja e parë e përhershme e realitetit alternativ e faturuar ndonjëherë, rojet e zeza është ndër lojërat më të mira të të gjitha kohërave. Ajo që e bën interesante është se si mjegullon me sukses kufirin midis lojës dhe realitetit duke krijuar një përvojë gjithëpërfshirëse të realitetit alternativ.

 1. Mario Kart Tour

Në favor të lojërave më të mira të konsolave ​​për adhuruesit e garave, Mario Kart Tour i lejon lojtarët të konkurrojnë kundër miqve dhe lojtarëve të tjerë nga e gjithë bota në garat me shumë lojtarë në kohë reale. Lojtarët mund të përqendrohen në aspektet argëtuese dhe konkurruese të lojës pa qenë tepër të ndërlikuar. Lajmi i mirë është që mund ta luani falas nga App Store dhe Google Play.

 1. Hades 2018

Ndonjëherë, ia vlen të mbështeten krijuesit e pavarur të lojërave, gjë që mund të çojë në një ndryshim të rëndësishëm në industrinë e lojrave. Një nga lojërat më të mira indie në PC në 2023, Hades, njihet si një lojë aksioni me role mashtruese dhe fiton vlerësime të gjera për lojën magjepsëse, narrativën bindëse dhe dizajnin elegant të artit.

 1. Torn

Ka shumë lojëra më të mira të të gjitha kohërave për t’u provuar, dhe lojërat me tekst, si Torn, janë në listën kryesore që duhet të luajë për vitin 2023. Ajo mbështetet në tregimet përshkruese dhe zgjedhjet e lojtarëve për të nxitur lojën, si lojërat më të mëdha të bazuara në tekst, Lojë online me role me shumë lojtarë me temë krimi (MMORPG). Lojtarët zhyten në një botë virtuale të aktiviteteve kriminale, strategjisë dhe ndërveprimit social.

 1. Big Brain Academy: Brain vs. Brain

Big Brain Academy: Brain vs. Brain, është një nga lojërat më të bukura ndonjëherë, veçanërisht për fëmijët për të përmirësuar logjikën, kujtesën dhe analizën e tyre. Është një nga lojërat më të mira të të gjitha kohërave dhe ndër lojërat më të pëlqyera të Nintendo. Lojtarët mund të konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në modalitetin me shumë lojtarë ose të sfidojnë veten për të përmirësuar rezultatet e tyre.

 1. Trivia

Luajtja e videolojërave ndonjëherë mund të jetë një opsion i mirë argëtimi, por është thelbësore të kaloni kohë me njerëzit përreth jush në botën reale. Të provosh një lojë të shëndetshme me të dashurit tuaj mund të jetë një zgjedhje e mrekullueshme. Një nga lojërat më të mira të të gjitha kohërave, Trivia mund ta bëjë jetën tuaj më kuptimplote dhe emocionuese. /AhaSlides

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika