19 mijë të evakuuar nga Rodosi i Greqisë si pasojë e zjarreve

Korfuzi, një destinacion i njohur turistik për britanikët, ka lëshuar një urdhër evakuimi pasi një zjarr shpërtheu në veri të ishullit

Foto: Al Jazeera

Korfuzi është bërë ishulli i fundit që ka lëshuar një urdhër evakuimi pas një zjarri që shpërtheu në veri – një zonë e njohur për turistët britanikë.

Ai vjen pasi rreth 19,000 njerëz u evakuuan në ishullin Rodos, i cili gjithashtu është goditur nga zjarret. Sipas qeverisë, ky është evakuimi më i madh nga zjarret në Greqi.

Disa pushues britanikë që mbërritën në ishull të shtunën, zbuluan se hoteli i tyre tashmë ishte evakuuar.

Pjesë të ishullit Evia, që ndodhet jashtë bregut lindor të Greqisë qendrore, janë lëshuar gjithashtu me urdhra evakuimi.

Banorëve në katër fshatra – Livadi, Potami, Pernaraki dhe Platanisto – u është thënë që të evakuohen për masa paraprake dhe të lëvizin drejt zonës së Karystos, raporton agjencia shtetërore e lajmeve ANA-MPA.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika