20 filmat më të mirë të vitit 2023

BBC ka renditur 20 filmat më të shquar të vitit 2023. Disa nga filmat në këtë renditje janë: Holy Spider - Historia e një serial killer dhe gazetares që ndjek rastin e tij, Polite Society - është një film aksion dhe komedi mbi një vajzë që lufton për të shpëtuar motrën e saj nga një martesë e dyshimtë, All of Us Strangers - është një film që eksploron marrëdhëniet dhe sfidat e jetës moderne dhe Maestro - Një biografi që rrëfen jetën dhe karrierën e një dirigjenti të njohur

Viti 2023 është drejt mbylljes, ndërsa as gjatë këtyre muajve nuk kanë munguar filmat që kanë bërë bujë në treg.

BBC ka vëzhguar një seri filmash të cilat kanë hyrë në tregun kinematografik për vitin 2023.

Detajet kanë bërë diferencën, ku në renditje kanë kryesuar 20 prej prodhimeve kinematografike. Më poshtë do të gjeni filmat të cilat kanë kryesuar:

Saint Omer

Saint Omer është një film dramatik i vitit 2022 me regjisore Alice Diop. Në film personashi Rama (Kayije Kagame), një romanciere shtatzënë, që shkon në qytetin e Shën Omerit për të dëshmuar gjyqin e Laurence Coly (Malanda), një grua senegaleze e akuzuar për vrasjen e fëmijës së saj 15 muajsh.

Regjisorja franceze e bazoi dialogun e saj në transkriptet e gjykatës, por rezultatet shkojnë përtej fakteve duke krijuar një film magjepsës me dy gra të forta në ekran.

Holy Spider

Filmi Merimanga e Shenjtë e regjisorit iranian Ali Abbasit bazohet në historinë e vërtetë të një burri të martuar (Mehdi Bajestani), i cili vrau 16 punonjëse seksi në qytetin e Iranit në vitin 2000- 2001.

Në rolin kryesor luan Zar Amir Ebrahimi, e cila heton krimet. Kthesa provokuese është se disa qytetarë dhe politikanë e shohin vrasësin si një hero lokal në një kryqëzatë morale.

Polite Society

Filmi i Nida Manzoor është një nga komeditë më argëtuese tw vitit 2023. Regjisorja britanike ka zgjedhur të krijojë një heroinë adoleshente të quajtur Ria (Priya Kansara), me prejardhje pakistaneze, e cila ka vendosur të ndjek artet marciale. Filmi bëhet interesant  kur motra e madhe e Rias, Lena  vendos të martohet me një burrë të pasur, për të cilin ajo dyshon se nuk është ashtu siç duket.

Komedia ndërthur të gjithë elementët e tij, nga skemat komike të Ria-s për të penguar dasmën, deri te skena e saj e kërcimit gati për Hollywood.

How to Blow Up a Pipeline

Frymëzuar nga libri i Andreas Malm, ky film thriller i vitit 2022 prezanton një grup eko-aktivistësh që po planifikojnë të bombardojnë një tubacion nafte në Teksasin Perëndimor. Ata të gjithë janë prekur nga ndotja, lakmia e korporatave dhe kriza klimatike, dhe besojnë se kjo është e vetmja mënyrë për të luftuar.

Regjisori amerikan Daniel Goldhaber vë në fokus një grup prej tetë të rinjsh të cilët ndërmarrin veprime ekstreme në adresimin e krizës klimatike.

Past Lives

Filmi i Celine Song është një romancë që hedh poshtë klishet e zhanrit. Nora (Greta Lee) dhe Hae Sung (Teo Yoo) janë dy shokë klase të lidhur shumë me njëri-tjetrin, deri në momentin që  familja e Norës emigron në Kanada dhe shoqëria e tyre ndahet.

Vite më vonë, kur ajo është e martuar dhe jeton në New York, Hae Sung rihyn në jetën e saj. Filmi ndërthur historinë e dashurisë së Norës shumë kohë më parë për Sung si edhe martesën e saj me bashkëshortin Arthurin (John Magaro).

Suzume

Suzume është një film i animuar japonez i vitit 2022. Filmi flet për një nxënëse adoleshente e cila zbulon se dyert në qytetet e braktisura të Japonoë përdoren për një dimension tjetër. Adoleshentja Suzume sëbashku me të riun Souta Munakata parandalojnë një sërë fatkeqësish që ndodhin në të gjithë Japoninë. Regjisori i filmit Makoto Shinkai në këtë film balancon fantazinë magjike me ngrohtësinë, si dhe humorin dhe shqetësimin e thellë për vendin e tij.

Oppenheimer

Filmi i mrekullueshëm i Christopher Nolan është ndër më të mirët e karrierës së tij. Ai kombinon të gjithë elementët që ka sjellë në filmat e tjerë me veprimin e paqëndrueshëm të trilogjisë “The Dark Knight”.

Aty luan Cillian Murphy në rolin e J. Robert Oppenheimer, fizikanti teorik amerikan i cilësuar si “babai i bombës atomike” për rolin e tij në Projektin Manhattan. Bazuar në biografinë “American Prometheus” të vitit 2005 nga Kai Bird dhe Martin J. Sherwin , filmi kronikon karrierën e Oppenheimer, me historinë e fokusuar kryesisht në studimet e tij, drejtimin e Projektit Manhattan gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe rënien e tij përfundimtare nga hiri.

Broker

Filmi ndërmjetësi është po aq i hidhur dhe i nuancuar sa filmat e mëparshëm nga Hirokazu Koreeda dhe gjithashtu vepra e tij më qesharake, më e pëlqyeshme për turmën. Prodhimi i parë korean i shkrimtarit dhe regjisorit japonez është një film romantik rrugor që të kujton Little Miss Sunshine.

Song Kang Ho luan një pronar lavanderie në Busan. Me ndihmën e një djaloshi ai u shet foshnjat e padëshiruara çifteve që duan të anashkalojnë procesin ligjor të birësimit, por vetëm pasi të jetë i kënaqur se ata janë prindërit idealë për fëmijën.

Anatomy of a Fall

Fituesja e Palmës së Artë të këtij viti në Festivalin e Filmit në Kanë. Dama e regjisores Justine Triet tregon historinë e një shkrimtareje të akuzuar për vrasjen e bashkëshortit të saj. Një film i bërë me qartësi të jashtëzakonshme edhe pse eksploron një kërkim për të vërteta që mund të mos gjenden kurrë.

Sandra Huller luan të akuzuarin, i quajtur gjithashtu Sandra, bashkëshorti i së cilës u rrëzua për vdekje nga dritarja e shtëpisë së tyre në Alpet Franceze.

Reality

Realiteti është një film dramatik amerikan i vitit 2023 me regji të Tina Satter dhe James Paul Dallas. Në qershor 2017, agjentët e FBI-së vizituan shtëpinë e zbulueses amerikane Reality Winner që kishte nxjerrë një dokument të klasifikuar në shtyp. Filmi debutues i Tina Satter dramatizon takimin e tyre, me Sydney Sweeney në rolin kryesor dhe dialogu i marrë me shumicë nga regjistrimet e bëra në atë kohë.

Çfarë do të thotë kjo është se marrja në pyetje e ulët ka përsëritjet dhe hezitimet e të folurit aktual, gjë që e bën filmin të duket afër realitetit.

 

Killers of the Flower Moon

Eshtë një film dramë amerikan i vitit 2023, me regji dhe bashkëprodhim nga Martin Scorsese i cili sëbashku me Eric Roth.shkroi skenarin e filmit. Duke u mbështetur në librin jo-fiction të David Grann për vrasjet e dhjetëra anëtarëve të fisit Osage në Oklahoma të viteve 1920, Scorsese vendos një histori mbresëlënëse të një martese, fuqie dhe parash me gjithë dhunën, racizmin dhe urrejtjen etnike.

Aktorët kryesorë të filmit janë Robert De Niro, i ashpër dhe i pashpirt pasi baroni i fuqishëm i bagëtive William Hale dhe Leonardo DiCaprio është gjallë si nipi i tij mercenar, Ernest.

Barbie

Është një film komedi fantazi i vitit 2023 drejtuar nga Greta Gerwing, një skenar që ajo shkroi sëbashku me Noah Baumbhac .

Bazuar në kukullat e modës me të njëjtin emër nga Mattel , është filmi i parë live-action Barbie pas shumë filmave të animuar kompjuterik. Filmi luan Margot Robbie si personazhi kryesor dhe Ryan Gosling si Ken, dhe ndjek çiftin në një udhëtim të vetë-zbulimit pas një krize ekzistenciale.

American Fiction

Filmi i shkrimtarit dhe regjisorit Cord Jefferson ndërthur një dramë të nuancuar familjare me një satirë të guximshme dhe qesharake të stereotipeve racore. Në një performancë të ekuilibruar, Jeffrey Wright si një romancier dhe akademik e cilëson filmin aq të neveritur nga gjendja e kulturës dhe aq të lodhur nga imazhet reduktuese të njerëzve me ngjyrë, saqë ai shkruan një libër duke përfshirë çdo stereotip, vetëm për të pasur ngacmimin e tij të shkruar me inat.

 

The Creator

Krijuesi funksionon si një i vetëm  në një kohë kur shumica e filmave të këtij lloji janë përpjekje flagrante për të krijuar ekskluzivitete. Me regji dhe bashkëshkrim nga Gareth Edëards ,filmi është vendosur në një të ardhme shumë të afërt, kur njerëzimi po lufton për mbijetesë kundër robotëve artificialisht inteligjentë. Në të luajnë John David Washington , Gemma Chan , Ken Watanabe , Sturgill Simpson dhe Allison Janney.

Origjina

Origjina është një film dramatik amerikan i vitit 2023, shkruar dhe drejtuar nga Ava DuVernay . Ai bazohet në librin rigoroz Origjina e pakënaqësive tona nga Isabel Wilkerson i cili argumenton se kasta, edhe më shumë se raca, i nënshtron njerëzit në mbarë botën. Performanca e Aunjanue Ellis si Wilkerson krijon një personazh sa cerebral dhe të përzemërt. Filmi mban gjithmonë në horizont argumentin historik gjithëpërfshirës të librit, duke i dhënë atij formë dramatike me skena nga një djegie librash naziste të Luftës së Dytë Botërore, deri te paprekshmet që pastronin kanalizimet në Indinë e shekullit të 20-të dhe vrasja e vitit 2012 të adoleshentit me ngjyrë Trayvon Martin, i cili tmerroi SHBA-në.

The Holdovers

Krishtlindje, 1970. Një djalë adoleshent i zemëruar detyrohet të kalojë festën pa miq dhe familje në shkollën e tij të madhe me konvikt, kështu që i bie një mësuesi historie (Paul Giamatti) dhe një kuzhiniere të ndjerë (Da’Vine Joy Randolph ) për t’u kujdesur për të. E mbushur me shaka dhe ngjyra nga skenaristi i saj, David Hemingson, kjo komedi e ngrohtë festive është drejtuar nga Alexander Payne. Në të vërtetë, Payne dhe Giamatti bashkëpunuan në Sideways në vitin 2004 që The Holdovers mund të jetë projekti më i lezetshëm në të cilin secili prej tyre është përfshirë që atëherë.

All of Us Strangers

Është një film fantastik romantik i vitit 2023 , shkruar dhe drejtuar nga Andrew Haigh , dhe i bazuar në romanin e vitit 1987 Strangers nga Taichi Yamada . Në film luajnë Andrew Scott , Paul Mescal , Jamie Bell dhe Claire Foy.  Andrew Scott nuk ka qenë kurrë më i mirë apo më prekës, si një shkrimtar i moshës së mesme Adam, i cili fillon një marrëdhënie me një burrë më të ri, i luajtur me energji dhe dobësi nga Paul Mescal.  Duke shkruar për prindërit e tij të ndjerë (Claire Foy dhe Jamie Bell), Adami imagjinon se ai mund të hyjë në të kaluarën dhe t’i takojë ata si i rritur, megjithëse ata nuk janë plakur që kur ishte 12 vjeç.

Poor Things

Të varfrit është një film fantazi komedi i vitit 2023 me regji nga Yorgos Lanthimos dhe shkruar nga Tony McNamara . Ai bazohet në romanin e vitit 1992 me të njëjtin emër nga Alasdair Grey . Në film luajnë Emma Stone , Mark Ruffalo , Willem Dafoe , Ramy Youssef , Christopher Abbott dhe Jerrod Carmichael . Komploti i tij fokusohet te Bella Baxter, një grua e re viktoriane, e cila, pasi ringjallet në mënyrë të vrazhdë nga një shkencëtar pas vetëvrasjes së saj, ikën me një avokat të shthurur për të nisur një odise të zbulimit të vetvetes dhe çlirimit seksual.

The Boy and the Heron

Mjeshtri i aminacionit Hayao Miyazaki, rikthehet pas një dekade me një vepër tjetër madhështore që lëviz mes realitetit dhe fantazisë si dhe bashkon shumë fije nga jeta e tij dhe filmat e mëparshëm. I vendosur gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore, historia përqendrohet tek një djalosh i quajtur Mahito, nëna e të cilit është vrarë nga një bombë në Tokio dhe babai i të cilit punon për një kompani që krijon avionë ushtarakë japonezë. Mahito hyn në një botë magjike ku nëna e tij shpesh mund ta thërras atë dhe ku ai ndeshet me shumë rreziqe të tjera. Nëpërmjet Mahito-s së vetmuar, të patrembur, filmi eksploron pikëllimin dhe vijën e paqartë midis jetës dhe vdekjes në stilin e pagabueshëm të Miyazaki-t.

Maestro

Bradley Cooper ndjek debutimin e tij regjisorial me një tjetër rrëfim të thelluar të dashurisë në biznesin muzikor, duke dëshmuar në këtë proces se ai nuk është thjesht një aktor që po kalon pas kamerës, por një drejtor kryesor më vete. Biografia e tij e gjallë dhe teknikisht verbuese e Leonard Bernstein është dalluese në disa mënyra, jo më pak në atë që injoron disa nga arritjet më të famshme të kompozitorit dhe dirigjentit, për t’u fokusuar në martesën e tij të gjatë me Felicia Montealegre. Performanca e shkëlqyeshme e Carey Mulligan si Montealegre është një kulm i karrierës dhe Cooper dhe pothuajse po aq mbresëlënës në rolin qendror.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika