20 ndërtesa të famshme në New York City

Ndërtesat e larta janë gjëja e parë që na vie ndërmend kur përmendet qyteti i Nju Jorkut. Se cilat nga to i mbijetuan kohës për të qenë pjesë e kujtimeve tona, guida që përcjell CNN Style na drejton drejt arkitekturës së mahnitshme të këtij qyteti

Sipas standardeve historike, Nju Jorku mbetet akoma një qytet relativisht i ri në krahasim me qytetet si Londra, Kajro apo Pekini. Por në jetën e tij të shkurtër, Nju Jorku ka rrëmbyer vëmendjen kolektive të botës si askush tjetër.

Qoftë argëtim, restorante apo kulturë, të gjithë kudo kudo duket se dinë gjithçka për Nju Jorkun. Arkitektura e saj nuk bën përjashtim në këtë pjesë.

Të shikuara në TV dhe në filma ose të parë personalisht, ndërtesat e Nju Jorkut janë të famshme në mbarë botën. CNN Style është ai i cili na përcjell drejt një turneu të ndërtesave më të famshme.

Teatri Apollo

Teatri Apollo

Oh, shfaqjet që ka parë ky institucion i njohur i Harlemit, nga Billie Holiday dhe Count Bassie te Lauryn Hill dhe Prince. Për të mos përmendur netët e saj të panumërta,  ai mbetet një vend argëtimi, një spirancë e muzikës dhe kulturës afrikano-amerikane.

Filloi jetën si Teatri i Ri “Burlesque” i Hurtig dhe Seamon. Pas një fushate të qytetit kundër saj, ai u bë “Apollo” dhe filloi të ofronte shfaqje me interes për popullsinë afrikano-amerikane në rritje të Harlemit.

Ka pasur ulje-ngritje gjatë dekadave, duke përfshirë një mbyllje të gjatë duke filluar nga viti 1978. Në vitin 1985, një rinovim dhe rihapje u festua me një edicion special televiziv, “Motown përshëndet Apollon”.

Ndërkaq, teatri ka status historik kombëtar dhe në vitin 2006, trupi i James Brown u shtri në skenën e Apollonit.

Ndërtesa Chrysler

Chrysler, Midtown Manhattan

Ndërtesa “Chrysler” ishte ndërtesa më e lartë në botë për 11 muaj të shkurtër, por lavdia e saj e përjetshme është ajo kurorë e mrekullueshme e Art Deco.

Ato shtatë harqe rrezatuese , me një pamje të jashtme prej çeliku me shkëlqim që reflekton shkëlqyeshëm dritën e diellit, e kanë bërë Chrysler-in një damë madhështore të përhershme të Manhatanit, megjithëse ndërtesat e tjera tani e eklipsojnë atë në lartësi .

Në rast se po pyesni veten, Chrysler është 319 metra nga baza në majë.

Manastiret

Nëse ndërtesa Chrysler në Midtown ishte shtysa e guximshme e Nju Jorkut për të kapur shekullin e 20-të për Amerikën, atëherë Cloisters në majën e sipërme të Manhatan-it ishte tundja e qetë e qytetit për kohët e lashta dhe vende të largëta.

Është një degë e Muzeut Metropolitan të Artit e cila është e fokusuar në artin dhe arkitekturën mesjetare.

Do të gjeni katër manastirë: Bonnefont, Saint-Guilhem, Trie dhe Cuxa, kulla e të cilëve dominon vendin. Ato janë rindërtuar nga pjesë të strukturave aktuale romane dhe gotike nga Franca që janë përfshirë në ndërtesa moderne.

Dakota

Dakota përfaqëson kulmin e jetesës klasike në Nju Jork

Nga pamja e tij dalluese e deri te lista e banorëve të famshëm, kjo perlë e Upper West Side u fut në skenën e apartamenteve luksoze në Nju Jork dhe mbetet standardi për jetesën klasike në Manhatan.

Arkitekti, Henry Janeway Hardenbergh e projektoi Dakotën në stilin e Rilindjes Gjermane, thotë Tom Miller, autor i “Seeking New York” dhe i blogut “Daytonian in Manhattan”.

Disa historianë e quajnë gjithashtu “Chateauesque”, thotë Miller. “Konfuzioni në terma është rezultat i përzierjes së stileve të historisë nga Hardenbergh; ajo që në atë kohë quhej ndonjëherë si “përzierje e lumtur”.

Me tulla ngjyrë bezhë, gize dhe gur kafe, ndërtesa ka forma dhe kënde intriguese dhe përmban kunja dhe gargojla.

Miller thotë se mos i humbisni “fytyrat dhe dragonjtë e Rilindjes Gjermane të përgjakshme që formojnë mbështetëset e parmakut të hekurt rreth hendekut të lehtë në nivelin e trotuarit”.

Klasiku horror i kultit i vitit 1968 “Rosemary’s Baby” përdori pamjen e jashtme të Dakotës si një xhirim të vendndodhjes (ndërtesa quhej The Bramford në film). Dhe ish-Beatle dhe banori i atëhershëm John Lennon u vra jashtë derës kryesore në vitin 1980.

Empire State Building

The Empire State Building

A thotë ndonjë ndërtesë tjetër “New York” ashtu si The Empire State Building?

Pothuajse 90 vjet më vonë, statistikat e Empire State Building ende bëjnë përshtypje. Lartësia arkitekturore prej 381 metrash me antenën në krye prej 443 metrash dhe një numër të ashensorëve prej 73.

Dhe ndërsa Empire State Building humbi statusin e saj si ndërtesa më e lartë në botë në fillim të viteve 1970, gjigandi i Art Deco nuk e humbi kurrë vendin e tij në imagjinatën e publikut.

Lehtësisht e dukshme nga shumë pika të favorshme në Midtown Manhattan dhe spoti i preferuar i filmit dhe televiziv (nga “King Kong” te “Gossip Girl”), sigurisht që do të mbetet një nga strukturat më të rëndësishme të NYC.

Për ndërtimin e Empire State Building u deshën më pak se 14 muaj.

Ndërtesa Flatiron

Ndërtesa Flatiron ka qenë prej kohësh eklipsuar në lartësi, por jo në rëndësi. E çuditshmja dhe praktikja shpesh bashkohen në Nju Jork. Ndërtesa Flatiron është një shembull adekuat i kësaj,

87 metra i gjatë, 22 kate dhe vetëm 6.5 këmbë i gjerë në pikën e tij më të ngushtë në majë, Flatiron është i zbehtë nga shumë ndërtesa në Manhatan. Por forma e tij e pazakontë e trekëndëshit, e ndërtuar për të akomoduar gjurmët e mbetura nga kryqëzimet e Rrugës 23, Fifth Avenue dhe Broadway e bëjnë atë të dalluar.

Ashtu si Kulla Eifel, ndërtesa u tall me kritika që herët, por shpejt u bë një e preferuar e publikut me fasadën e saj Beaux Arts. Ishte një nga strukturat e para prej skeletit prej çeliku në qytet.

Emri i parë i Flatiron ishte Ndërtesa Fuller, dhe nuk kishte tualete për gratë . Emri u ndryshua, dhe po ashtu u ndryshuan edhe tualetet.

Terminali i Madh Qendror

Grand Central Station

Çfarë mënyrë madhështore dhe me stil për të shkuar nga A në B! Terminali Grand Central konkurron me stacionet e shkëlqyera hekurudhore klasike të Evropës me dizajnin e tij Beaux Arts. Lulëzimet dekorative në sallën kryesore përfshijnë gdhendje në bronz dhe gurë, gjethe lisi dhe lisa të skalitura, muralin e tavanit qiellor dhe orën e famshme me katër fytyra.

Ashtu si institucionet e tjera të Nju Jorkut në vitet 1970, bari i tij, Oyster goditi kohë të vështira dhe madje u mbyll për disa vjet. Por një menu e rigjallëruar dhe një sallë ngrënieje me tavane të larta, të harkuara, të kthyera në lavdinë e mëparshme, i dhanë restorantit një jetë të dytë.

GCT sheh afërsisht 750,000 vizitorë çdo ditë. Dhe nuk është vetëm terminali i hekurudhës Metro-North, është gjithashtu një qendër për shërbimet e metrosë, autobusëve dhe taksive.

Muzeu Guggenheim

Muzeu Guggenheim

Muzeu Solomon R. Guggenheim ishte një nga veprat vizionare të arkitektit Frank Lloyd Wright, i cili vdiq gjashtë muaj përpara se ndërtesa të hapej.

Është e vështirë të imagjinohet një vend më i përshtatshëm për të shfaqur pjesë bashkëkohore sesa kjo ndërtesë.

Guggenheim ndjek mantrën e miratuar të Wright të “formës që ndjek funksionin”. Një galeri e pazakontë me rampë rrotullohet vazhdimisht përgjatë skajeve të jashtme të ndërtesës nga niveli i tokës deri te dritarja. Brenda, vizitorët ngjiten ose zbresin në rampën ndërsa vëzhgojnë veprën e artit dhe njëri-tjetrin.

Wright nuk ishte një adhurues i Nju Jorkut, ky i fundit ishte një “burg i madh me fronte xhami” siç e quante ai. Por ai ishte i emocionuar që Guggenheim do të vendosej matanë rrugës nga Central Park, gjë që tërhiqte dashurinë e tij për frymëzim nga natyra.

Macy’s

Macy në Herald Square

Dyqani kryesor i Macy në Herald Square mbulon një bllok të qytetit.

Nju Jorku është një qytet pazar . Dhe ndërsa do të gjeni oferta më luksoze dhe të zbukuruara, është e vështirë të mposhtni dyqanin kryesor të Macy’s Herald Square për nostalgjinë e shitjes me pakicë të Big Apple.

Kur u hap për herë të parë , Macy’s ishte një dyqan i avancuar me 33 ashensorë dhe katër shkallë lëvizëse prej druri, dyqani i parë amerikan që i përdori ato. Në fakt, ju ende mund të hipni në shkallët lëvizëse origjinale në Herald Square.

Në vitin 2014, ajo zbuloi një rinovim të plotë që rivendosi shumë nga elementët e tij origjinalë të klasicizmit të Beaux Arts duke përzier me elemente bashkëkohore dhe të hapura.

Dyqani kryesor është gjithashtu pika tradicionale përfundimtare e Paradës vjetore të Ditës së Falenderimeve.

Madison Square Garden

Madison Square Garden është mikpritës i New York Rangers të hokejit

Faqja e internetit e Madison Square Garden e quan ndërtesën “Arena më e famshme në botë”.

Do të ishte e vështirë të argumentohej kjo në fund të fundit, është vendi ku New York Knicks dhe New York Rangers luajnë hoops dhe hokej. Dhe është vendi ku Joe Frazier mundi Muhamed Aliun në “Luftën e Shekullit” të tyre në vitin 1971. Dhe është “gjykata e shtëpisë” e Billy Joel, i cili ka dhënë koncerte një herë në muaj atje që nga viti 2014.

Ndërtesa që u hap në 1968 ishte në fakt arena e katërt që iu dha emri Madison Square Garden.

Forma e saj rrethore dhe tavani i mbështetur me kabllo e bënë atë një mrekulli inxhinierike për kohën e tij, sipas faqes së historisë së MSG. Së bashku me historinë e saj të njohur sportive dhe argëtuese, MSG ka qenë mikpritëse e vizitave të Papa Gjon Pali II në 1979 dhe Papa Françesku në 2015.

Muzeu Metropolitan i Artit

E bën zemrën e një fansi të muzeut të fryhet duke qëndruar në trotuarin e Fifth Avenue, duke parë pamjen e mrekullueshme të Beaux Arts dhe duke menduar thesaret e kësaj bote brenda Muzeut Metropolitan të Artit. Met është rritur shumë gjatë dekadave. Nëse dëshironi të shihni fasadën origjinale të Met me tulla të kuqe, drejtohuni në krahun e Robert Lehman.

Ndërsa ngjitja e shkallëve nga Fifth Avenue në hyrjen kryesore në Sallën e Madhe është e lavdishme, një hyrje mjaft e papërshkrueshme në Rrugën 81 në Qendrën Uris për Edukimin ju lejon të shmangni turmat. Dhe nëse keni shqetësime për aksesueshmërinë, kjo është padyshim ajo që duhet përdorur.

Biblioteka Publike e Nju Jorkut

Vizitorët e bibliotekës punojnë në heshtje në dhomën kryesore të leximit të Rose në Bibliotekën Publike të Nju Jorkut. Nga statujat ikonë të luanit që ruajnë hyrjen në brendësinë e pasur dhe elegante, dega kryesore e Bibliotekës Publike të Nju Jorkut në Bryant Park është një kujtesë se librat  dhe bibliotekat që i mbajnë ato, kanë një rëndësi të posaçshme.

E quajtur teknikisht “Ndërtesa Stephen A. Schwarzman”, pjesa e jashtme e saj është një tjetër shembull i shkëlqyer i arkitekturës së Arteve Beaux në qytet.

Brenda, salla e leximit “Rose” e rinovuar së fundmi është një mrekulli. Ka gjatësinë e dy blloqeve të qytetit dhe përmban tavane 52 këmbë të larta me murale të qiejve të gjallë dhe reve të fryra.

New York Stock Exchange

New York Stock Exchange me fasadën e saj neoklasike të frymëzuar nga romakët dhe gjashtë kolona të mëdha, është zemra e Nju Jorkut.

Arkitekti ishte George B. Post, një nga projektuesit kryesorë të Nju Jorkut të epokës. Ndërtesa aktuale në 11 Wall Street në fakt zëvendësoi një shkëmbim të vjetër.

One Times Square

Ndërtesa e One Times Square bën pjesë në këtë listë për një arsye kryesore, vendndodhjen. Ajo zë hapësirën kryesore andaj është e vështirë t’a humbasësh.

Ju me të vërtetë nuk shihni shumë nga fasada e saj historike. Funksioni i tij kryesor është të shërbejë si një mbështetje e madhe për ato ekrane gjigante LED që vendosin dritat e ndritshme në qytetin e madh.

New York Times sigurisht që u përhap si emër në ditët e kaluara. One Times Square u ndërtua për të qenë selia e gazetës pas qëndrimit të saj në 41 Park Row. Por gazeta e pushtoi ndërtesën vetëm për tetë vjet përpara lëvizjes së saj të radhës në 229 West 43 për një qëndrim shumë më të gjatë.

Një Qendër Botërore e Tregtisë

Duke numëruar antenën, One World Trade Center është ndërtesa më e lartë në qytet në 1776 këmbë e gjatë.

Ai qëndron i lartë në zemrat e njujorkezëve si përgjigje elastike ndaj sulmeve terroriste të 11 shtatorit që rrëzuan kullat binjake ku ndodhet tani Qendra Botërore e Tregtisë.

Kulla e vetme është shumë e ndryshme nga paraardhësit e saj në formë kuti, me një dizajn të lëmuar që formon tetë trekëndësha të gjatë dykëndësh. Një parapet katror, ​​xhami kurorëzon kullën, duke krijuar një efekt kaleidoskopi.

Kulla ka kuvertën e vëzhgimit publik 381 metra lart. Gjithashtu në vend në kompleks është Memorial & Muzeu 9/11 .

Salla e Muzikës “Radio City”

 

Radio City Music Hall ka ofruar argëtim festash për dekada. Është shtëpia e “Rockettes” me iniciativë, kështu që është mirë që Radio City Music Hall është teatri më i madh në botë i brendshëm.

John D. Rockefeller Jr. parashikoi një kompleks shkëlqyes në Midtown Manhattan dhe Radio City Music Hall ishte ndërtesa e parë e përfunduar, dhe sipas faqes së saj të internetit, ajo do të ishte “një vend bukurie që ofron argëtim me cilësi të lartë me çmimet që njerëzit e zakonshëm mund të përballojnë”.

“30 Rock”

Radio City ishte vetëm struktura e parë e kompleksit Midtown të ​​Rockefeller që u hap. Në vitin 1933 u hap kulla tashmë ikonë 30 Rockefeller Plaza . Ndërtesa e Art Deco ka 70 kate mbi tokë dhe ngrihet 259 metra lartë.

Ndërtesa ka pësuar disa ndryshime emri. Që nga viti 2015, ajo është njohur zyrtarisht si Ndërtesa Comcast. Por njerëzit ende përdorin pseudonimin që lidhet me historinë.

Katedralja e Shën Patrikut

Katedralja e Shën Patrikut është një pjesë thelbësore e trashëgimisë arkitekturore të qytetit të Nju Jorkut.

Nju Jorku është një qytet me shumë shtëpi por, spikatja e tij duhet të jetë Katedralja e Shën Patrikut .

Struktura e mermerit “Gothic Revival”, me kunjat e saj 330 këmbë që u shtuan në 1888 , është frymëzuese dhe e paharrueshme edhe pse është e rrethuar nga fqinjët më të gjatë.

Dyert e dyfishta të hyrjes së tij kryesore janë prej bronzi të zbukuruar me zbukurime me figura të rëndësishme historike katolike, duke përfshirë edhe adashin St. Patrick. Ata janë secila 16 1/2 këmbë me 51/2 këmbë dhe peshojnë 9,200 paund, sipas Associated Press.

Arkitekti i St. Patrick’s ishte James Renwick Jr., i cili gjithashtu projektoi dy ndërtesa Smithsonian në Uashington. Katedralet janë shpesh një punë në progres. Instalimi i dritareve të sipërme , duke përfshirë dritaren shumë të dashur me trëndafila mbi portalin perëndimor, nuk përfundoi deri në vitet 1950.

Terminali TWA në JFK

Kur u hap në fillim të viteve 1960, Terminali TWA në Aeroportin Ndërkombëtar ‘John F. Kennedy” ishte tërheqës dhe ndihmoi në përcaktimin e arkitekturës inovative të lavdishme dhe futuriste në fillim të viteve 1960.

Ajo buroi nga mendja pjellore e stilistit finlandez, Eero Saarinen. Pjesa e jashtme dukej si një avion ose anije kozmike nga e ardhmja. Dhe me kthesat e saj sensuale dhe dizajnin e guximshëm të brendshëm, nuk është çudi që njerëzit mendonin se makinat fluturuese dhe tropika të tjera fantastiko-shkencore po vinin në jetën e tyre.

Pas dekadash shërbimi, terminali tani është shndërruar në Hotel TWA. Ajo ruan atmosferën e saj të lëkundur të viteve 1960, por është përditësuar me prekjet e shekullit të 21-të.

Kisha Trinity

Kisha e Trinitetit është një kishë historike famullitare në Nju Jork, në kryqëzimin e Wall Street dhe Broadway në Distriktin Financiar të Lower Manhattan në New York City.

Ndërtesa e parë e Kishës së Trinitetit ishte një strukturë drejtkëndore njëkatëshe përballë lumit Hudson, e cila u ndërtua në 1698 dhe u shkatërrua në Zjarrin e Madh të Nju Jorkut të vitit 1776.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika