20 raste të dhunës në shkolla, Nagavci premton shtim të inspektorëve

Në raportimin e saj para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Viktimave të Dhunës Seksuale, të Kuvendit të Kosovës,  Ministrja e  Arsimit, Arbërie Nagavci, ka bërë të ditur se në periudhën 2021-2022, janë raportuar njëzet raste të dhunës në shkollat e Kosovës.

Ministrja Nagavci ka thënë se, aktualisht në ministri janë të punësuar 28 inspektorë të arsimit, dhe se kanë bërë kërkesë për ta shtuar këtë numër në 83, për t’i plotësuar nevojat që ka ky sektorr. Kjo kërkesë sipas saj, është pranuar dhe se tashmë inspektorët janë në fazën e rekrutimit.

“Jemi në rekrutimin e tyre. Zakonisht kemi raste të dhunës në komunat që janë më të mëdha, por, nuk adresohen të gjitha llojet e dhunës. Ka edhe rastet të tjera që janë më të vështira për t’u adresuar siç është pabarazia sociale”, ka deklaruar Nagavci.

Tutje, e para e arsimit në Kosovë ka thënë se për të diskutuar në lidhje me rastet e dhunës, si ministri kanë mbajtur takime me përfaqësuesit e drejtorive të arsimit në nivel komunash. Ajo, gjithashtu, ka bërë të ditur se kanë punuar ngushtë me inspektoratin e arsimit që të rritet mbikëqyrja në shkollat e Kosovës.

Në raportimin e saj, ministrja Nagavci ka folur edhe për shtimin e numrit të çerdheve, duke thënë se janë ndarë pesë milionë euro për ndërtimin e tyre.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika