25 vjet nga protestat studentore, rezistenca ndaj pushtimit 

1 tetori shënon përvejtorin e protestave studentore të vitit 1997, të cilat patën një rol të rëndësishëm në skenën e ngjarjeve të asaj kohe

Protesta e Unionit të Studentëve të UP-së, 1 tetor 1997

Të shtunën e 1 tetorit bëhen 25 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997. Këto protesta u organizuan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga forcat serbe dhe gjithashtu kthimin e studentëve në objektet universitare.

Pra, më 1 tetori 1999, studentët protestuan në mbrojtje të arsimit shqip, për lirimin e Universiteteve e shkollave të okupuara e të mbyllura nga regjimi i dhunës serbe që nga viti 1991, të mbështetura nga ish-rektori i Universitetit të Prishtinës, Ejup Statovci, dhe nga drejtuesit e Lëvizjes Studentore në Kosovë në atë kohë, Bujar Dugolli, Muhamet Mavraj, Albin Kurti.

Protesta filloi nga lagjja Velania në Prishtinë, aty ku ishin shndërruar shtëpitë e shqiptarëve në shkolla.

Këto protesta konsiderohen si aketet më të rëndësishmë të asaj kohe, dhe ndër aktet që ndikuan në rrejdhën e historisë. Forcat serbe, në një protestë paqësore sikurse ajo e vitit 1997, përdorën dhunë për t’i shpërndarë turmat e studentëve dhe qytetarëve.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika