25-vjetori i masakrës së Dubravës, Krasniqi: Kërkojmë drejtësinë e munguar për viktimat

I pari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se masakra e Dubravës është shembulli që tregon se deri në çfarë niveli çnjerëzor shteti serb ka zbatuar planin gjenocidal të spastrimit etnik në Kosovë

Memli Krasniqi, kreu i PDK-së.

Në 25-vjetorin e masakrës së Dubravës, kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se kjo masakër është shembulli që tregon se deri në çfarë niveli çnjerëzor shteti serb ka zbatuar planin gjenocidal të spastrimit etnik në Kosovë.

Krasniqi ka thënë se rrëfimet e të mbijetuarve të kësaj masakre janë dëshmi e gjallë të një krimi që nuk guxon të harrohet asnjëherë.

“Sot, duke nderuar kujtimin për të gjitha viktimat e kësaj masakre, kërkojmë drejtësinë e munguar për ta dhe familjet e tyre. Asnjëherë më! Lavdi!”, ka thënë Krasniqi.

25-vjet më parë, prej 19-24 maj 1999, pushteti gjenocidal i Serbisë i ka vrarë brenda burgut të Dubravës 120 të burgosur shqiptarë të luftës dhe të burgosur politik dhe i ka plagosur mbi 300 të tjerë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika