30 ditë paraburgim për Nuredin Lushtakun, Njësia Speciale e transferon në Qendrën e Paraburgimit (VIDEO)

Nuredin Lushtakut, i është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh nga Gjykata Themelore në Mitrovicë. Në momentin gjatë transferimit për në Qendrën e Paraburgimit, Lushtaku duke iu drejtuar gazetarëve, të njëjtit i ka pyetur “a u kënaqët”

Nuredin Lushtaku, gjatë tranferimit për në Qendrën e Paraburgimit

Ish-nënkryetarit të komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtakut, i është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh nga Gjykata Themelore në Mitrovicë.

RTV dukagjini ka siguruar pamje gjatë momentit kur Njësia Speciale po e bënte tranferimin për në Qendrën e Paraburgimit.

Në ato çaste, Lushtaku është pyetur nga gazetarët se cili është qëndrimi i tij lidhur me caktimin e kësaj mase.

I njëjti, drejtuar gazetarëve, është kundërpërgjigjur duke thënë se  “A u kënaqët?”.

Në anën tjetër, Tahir Lushtaku – familjar i Nuredin Lushtakut, teksa komentuar vendimin e Gjykatës, ka thënë se i njëjti është ndikuar nga politika.

“Së pari e kemi parë se çfarë ka deklaruar Vlora Çitaku, e mos të flasim për të tjerët. Polici që po thuhet se është viktimë, i gjithë Skenderaj e dinë se çfarë personi është”, ka thënë ai.

Tahir Lushtaku – familjar i Nuredin Lushtakut

Ndryshe, avokati i Nuredin Lushtakut, Artan Çerkini, ka thënë se si avokat mbrojtës do të ankohet në Gjykatën e Apelit.

“Klienti im tri herë është paraqitur vullnetarisht në polici, nuk ka pasur nevojë për këtë masë”, është shprehur Çerkini.

Ai ka theksuar se është dashur që të vendoset arresti shtëpiak ose masa e paraqitjes në polici.

Ndryshe, të hënën e katër korrikut, ish-gjenerali dhe njëherësh, ish-nënkryetari i komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku është dorëzuar në polici pas urdhërit për ndalimin e tij nga Prokuroria Themelore e Mitrovicës.

Prokruroria Themelore e Mitrovicës ka kërkuar nga Gjykata Themelore që të caktojë masën e paraburgimit për Faton Lushtakun dhe Arif Lushtakun.

Lushtaku dhe familjarët e tij dyshohen se kanë plagosur dy zyrtarë policorë të shtunën mbrëma në Skenderaj, si shkak i shqiptimit të një gjobe për kundërvajtje në trafik.

Nuredin Lushtakut dhe të tjerëve u caktohet masa e paraburgimit prej 30 ditësh

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika