30 të lënduar pas tërmetit që goditi Turqinë perëndimore

35 persona mbetën të lënduar nga paniku që pasoi pas tërmetit deklaruan autoritetet shtetërore

Një tërmet me magnitudë 6.0 ka goditur Turqinë perëndimore , tha Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), ndërsa ministri i brendshëm i vendit tha se nuk kishte raporte të menjëhershme për vdekje apo dëme të konsiderueshme.  Tërmeti ishte në një thellësi prej 2 kilometrash (1.2 milje), tha EMSC.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), i cili mati tërmetin me magnitudë 5.9, tha se epiqendra e tërmetit ishte në Golyaka, një qark në provincën veriperëndimore të Duzce, përcjell Portali Dukagjini.

“Ne pothuajse përfunduam kontrollet tona në fshatrat përreth Golyakës. Nuk raportohet për dëme të rënda; vetëm disa hambarë u shkatërruan në këto vende … Pati një ndërprerje të energjisë gjatë tërmetit, por autoritetet po rivendosin energjinë tani, “tha ministri i brendshëm Suleyman Soylu në transmetuesin TRT Haber.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha në Twitter se 35 persona në Duzce dhe provincat përreth ishin plagosur.

Raportet e AFAD-it dhe mediave më vonë e përditësuan numrin e të plagosurve në 50.

Shumica e lëndimeve u pësuan gjatë panikut pas tërmetit, duke përfshirë edhe kërcimin nga ballkonet ose dritaret. Një nga të plagosurit ishte në gjendje të rëndë, tha Soylu.

Tërmeti është ndjerë edhe në Stamboll dhe kryeqytet, Ankara. Tërmeti shkatërroi veshjen e jashtme dhe pjesë të çatisë së një gjykate në Duzce, njoftoi televizioni Haberturk. Mes dëmeve të tjera, një dyqan dykatësh u shemb në një rrugë të ngushtë, tha ai. 

 

 

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika