333 kandidatë iu nënshtrohen testit kualifikues për 24 prokurorë

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka njoftuar se të shtunën e 17 shtatorit, në orën 13:00, është mbajtur Testi Kualifikues për rekretumin e 24 prokurorëve në prokuroritë themelore të Republikës së Kosovës. Në njoftimin e KPK-së thuhet se Testit Kualifikues iu kanë nënshtruar 333 kandidatë

Ilustrim

Të shtunën e 17 shtatorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës ka njoftuar se ka organizuar mbajtjen e Testit Kualifikues, si hap të ardhshëm të procesit të rekrutimit të prokurorëve në prokurorive themelore të Republikës së Kosovës.

Këshilli Prokurorial i Kosovës njofton se Testi Kualifikues është mbajtur në orën 13:00 në objektin e Akademisë së Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri.

Në Testin Kualifikuas kanë marrë pjesë 333 kandidatë, prej tyre do të rekretohen 24 prokurorë në prokuroritë themelore të Kosovës. Ndërsa, pyetjet për testin kualifikues i ka hartuar Komisioni për Rekrutimin e Prokurorëve të Shtetit.

Kryesuesi i KPK-së, Jetish Maloku ka mbikëqyrë rrjedhën e mbajtjes së Testit Kualifikues.

Në kuadër të monitorimit të procesit ishin edhe prokurorë të Zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, kryeprokurorë të prokurorive të vendit, prokurorë të deleguar nga Prokuroria e Apelit.

Po ashtu, të pranishëm për moniotorim ishin dhe Prokuroria Speciale e Kosovës, prokuroritë themelore dhe përfaqësuesit e partnerëve ndërkombëtarë nga radhët e EULEX-it, OSBE-së, EUKOJUST-it, Akademisë së Drejtësisë së Kosovës dhe shoqëria civile.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika