4 incidente zjarri brenda 24 orëve në Kosovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në fshatin Bllacë të Suharekës, në Korishtë dhe Skrobisht të Prizrenit dhe në Pejqiq të Mitrovicës, pyjet janë përfshirë nga zjarri.

Incidenti i zjarrit në fshatin Bllacë të Komunës së Suharekës është raportuar në orën 17:20 pasditen e së premtes.

“Raportohet se rreth dy hektarë sipërfaqe pyll është përfshirë nga zjarri. Zjarrfikësit janë duke tentuar të lokalizojnë zjarrin”, ka bërë të ditur, Drejtoria Rajonale e Prishtinës.

Ndërkaq, pos tre fshatrave të lartëpërmendura, vatra zjarri kishte edhe në Prizren, Suharekë e Kamenicë.

“Temperaturat e larta janë duke i rritur dhe përshpejtuar zjarret, por, faktori njeri është shkaktari”, kishte thënë Nehat Koqinaj, zëdhënësi i Agjensisë së Menaxhimit të Emergjencave.

Vitin e kaluar, më 2 gusht 2021, KFOR-i ishte mobilizuar në ndihmesë së autoriteteve të Kosovës në shuarjen e zjarreve, veçmas në Rugovë të Pejës.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika