5 pije për të rritur nivelin tuaj të hemoglobinës

Provoni këto receta të thjeshta dhe të thjeshta me lëngje në shtëpi nëse keni nivele të ulëta të hemoglobinës

Hemoglobina është një proteinë që gjendet në gjak që përdoret për të transportuar oksigjenin në gjak dhe hekuri është minerali që është për funksionimin e duhur të proteinës së hemoglobinës.

Hemoglobina është gjithashtu e rëndësishme për proceset e tjera në trup, duke përfshirë energjinë dhe fokusin e përgjithshëm, gastrointestinale, sistemin imunitar dhe rregullimin e trupit të trupit.

Sipas analizave, kërkesa minimale ditore është e rritur për hekur është 1.8 mg dhe duhet të plotësohet çdo dietë. Mungesa e hekurit mund të çojë në  anemi  .

Ka të ndryshme të ndryshme të anemisë së gjakut, dieta e varfër ose paaftësi për të përthithur mjaftueshëm mjaftueshëm nga ushqimet.

Ka disa ushqime si mishi, peshku, tofu, bizelet, spinaqi, etj.

Ne jemi këtu pije të tjera që mund të bëjnë me disa gjëra të niveleve të hemoglobinës.

  1. Lëng panxhari 

Panxhari është i pasur me lëndë ushqyese si folate, mangan, kalium, hekur, betainë dhe vitaminë C.
Lëngu i panxharit të trupit të njeriut dhe të largojë nga mëlçia që të optimizojë qelizat tona të kuqe për të ngrohur trupin.

Lëng pinxhari

Mund të copëtoni 2 panxhar të mesëm së bashku me një kastravec dhe 1 inç xhenxhefil dhe t’i grini në një shtrydhëse frutash e perimesh, gjithashtu mund të shtoni disa pika lëng limoni. Mund ta kulloni lëngun ose ta pini pasi ta derdhni në një gjë të tillë.

  1. Lëng spinaqi & nenexhik 

Ju mund të kombinoni 4 gota  spinaq të grirë me 1 filxhan mente të grirë dhe gjysmë filxhani ujë në një blender, do t’ju duhet të kulloni lëngun dhe të shtoni disa pika limoni, 1 lugë çaji shafran i Indisë dhe pluhurit qimnoni për t’u rritur. kujdeset ushqime.

Lëngë spinaqi

Kjo pije me ngjyrë të gjelbër të ndezur mund të konsumohet herët në mëngjes.

Ky lëng do të jetë një burim i mirë i hekurit dhe ushqimit të tjerë si vitamina A dhe C. Për më tepër, kjo pije mund të konsumoni edhe për pak peshe.

  1. Lëng i kumbullave të thata 

Lëngu i kumbullave të thara bëhet nga kumbulla që ose kumbulla të thata. Ato lëndë ushqyese të ndryshme që janë për një shëndet të mirë.

Kumbullat e që janë një burim i mirë energjie dhe parandalojnë një rritje të papritur të niveleve të sheqerit në gjak.

Hulumtimet dëshmojnë se gjysmë filxhani me lëng kumbullash përmban 3 mg ose 17 për qind hekur.

Mund të njomni 5 kumbulla të thata në 1/4 filxhani ujë dhe ta mbani mënjanë për 15-20 minuta.

Lëngë i kumbullave

Kumbullat e thara të thara të njomura mund t’i përzieni në një blender me 1 filxhan ujë, 1 lugë çaji lëng limoni dhe 2 lugë çaji sheqer.

E përziejmë derisa të jetë e njëtrajtshme dhe e hedhim në gota, nëse dëshironi shtoni kuba akulli.

  1. Lëng kungulli 

Kungulli është i pasur me antioksidantë dhe minerale që janë të dobishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Për më tepër, farat e kungullit janë një nga burimet më të rëndësishme të hekurit.

Ju gjithashtu mund të hani farat e kungullit si meze të lehtë ose t’i konsumoni në dietën tuaj duke i shtuar ato në smoothie-n tuaj.

Lëngë kungulli

Nuk ka asnjë metodë hap pas hapi për të bërë lëng kungulli. Thjesht përzieni disa copa të copëtuara kungulli në një blender dhe bëni pure smoothie-n për ta pirë menjëherë.

  1. Smoothie me fara liri dhe susam

Farat e lirit janë përdorur nga njerëzit për shekuj me radhë për shkak të përparësive të shumta shëndetësore.
Farat e lirit janë të pasura me hekur i cili ndihmon në prodhimin e hemoglobinës.

Për më tepër, farat e lirit ndihmojnë në forcimin e kockave tona nëse i kemi rregullisht.

Fara chia,, smoothie

Nga ana tjetër, farat e susamit përmbajnë një aromë të shijshme arra dhe janë gjithashtu të pasura me hekur.

Një lugë gjelle fara susami ka rreth 1.31 mg hekur dhe minerale të tjera si bakri, fosfori, vitamina E dhe zink.

Mund të përzieni qumështin dhe mjaltin së bashku me farat derisa të kthehen në një produkt të trashë dhe ta pini.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika