5 të vdekur e 18 të lënduar në një sulm në klub nate në Colorado

Pesë persona u vranë dhe 18 u plagosën nga të shtënat në një klub nate LGBTQ këtë fundjavë në Colorado Springs të ShBA-ve

Foto nga vendi i ngjarjes

Pesë persona u vranë mbrëmjen e së shtunës në një klub nate homoseksualësh në Kolorado Springs, Kolorado, sipas policisë dhe 18 persona të tjerë u plagosën nga të shtënat masive në Club Q.

Autoritetet morën telefonata “të shumta” në 911 duke filluar nga ora 23:57 dhe iu përgjigjën vendit të ngjarjes, tha nënkoloneli i policisë së Kolorado Springs, Pamela Castro.

“Ata gjetën një individ që ne besojmë se ishte i dyshuari brenda”, tha Castro. “Në këtë moment, i dyshuari është duke u trajtuar, por ndodhet në paraburgim”, shkruan CNN.

Castro nuk sqaroi nëse i dyshuari ishte përfshirë në numërimin e personave që u plagosën nga të shtënat.

Policia nuk pranoi të flasë për një motiv të mundshëm. Kapiteni i zjarrfikësve në Colorado Springs, Mike Smaldino tha se 11 ambulanca u përgjigjën në vendngjarje pasi u morën thirrje të shumta në 911.

“Ne do të jemi këtu për shumë e shumë orë në vijim,” tha Castro, duke shtuar se FBI është në vendngjarje dhe ndihmon.

Në një deklaratë në mediat sociale, Club Q tha se ishte “i shkatërruar nga sulmi i pakuptimtë ndaj komunitetit tonë” dhe ofroi ngushëllime për viktimat dhe familjet e tyre.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika