50 të plagosur në Shri Lanka

Shtëpia e presidentit të Shri Lankës, Gotabaya Rajapaska, është sulmua nga protestuesit për keq-qeverisjen gjatë krizës ekonomike në vend. Kriza ekonomike ka shkaktuar pakënaqësi te njerëzit sepse nuk ka valutë për të paguar mallrat e importuara, shkruan The Guardian.

Protestuesit kërkuan që presidenti Rajapaska dhe kabineti i tij qeveritar të jepin dorëheqje nga posti i tyre duke thënë, “I çmendur, shko në shtëpi.”

Forcat e sigurisë hodhën gaz lotësjellës mbi protestuesit, ku arrestuan 45 persona dhe 50 persona të tjerë u plagosën, duke përfshirë dhe gazetarë të cilët u dërguan në spital.

Pamje nga protestat

Nga mungesa e energjisë elektrike vendasit po përballen me ndërprerje nga 10 deri në 12 orë të energjisë elektrike. Për të kursyer energji elektrike, qeveria ka ndërprerë ndriçimin rrugor.

“Ne sigurohemi që t’i karikojmë celularët kur kemi energji elektrike, por interneti nuk funksionon siç duhet. Supermarketet janë mbyllur sepse nuk ka ndriçim dhe po paguajmë dy deri në trefishin e çmimir normal për ushqimet bazë”, tha zyrtari i turizmit Zainoor Adnsn.

Grupet e shoqërisë civile kanë paralajmëruar një protestë tjetër për të dielën dhe pritet të marrin pjesë edhe anëtarë të partive opozitare.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika