549 persona të vdekur nga përmbytjet në Pakistan

Kampe të shumta janë ngritur nga agjensitë qeveritare dhe ushtria e vendit për të foruar ndihmë ndaj rajoneve të goditura nga përmbytjet dhe sigurimit të familjeve. Ndër të tjera, më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur të musonit kanë vranë të paktën 549 njerëz në Pakistan gjatë muajit të kaluar, me komunitetet e largëta në provincën e varfër jugperëndimore të Balochistanit ndër më të goditurat, tha një agjenci qeveritare.

549 njerëz kanë humbur jetën si shkak i përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur të musonit në Pakistan, përgjatë muajit të fundit.

Kampe të shumta janë ngritur nga agjensitë qeveritare dhe ushtria e vendit për të foruar ndihmë ndaj rajoneve të goditura nga përmbytjet dhe sigurimit të familjeve.

Përpos viktimave, as dëmet materiale nuk u kursyen nga përmbytjet, raporton “Swissinfo”.

“Më shumë se 46,200 shtëpi janë shkatërruar”, tha të premten Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA).

“Ne po bëjmë çmos për të ofruar ndihmë dhe rehabilitim të gjerë të viktimave të përmbytjeve,” tha kryeministri Shehbaz Sharif gjatë një vizite në zonat e goditura.

Muaji i kaluar ishte më i lagështi në tre dekada, me 133% më shumë shi se mesatarja për 30 vitet e fundit, tha NDMA.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika