6 arsye pse duhet të bëni një pushim në plazh me familjen tuaj

Ka shumë arsye të tjera pse familjet duhet të shkojnë në plazh nga ndërtimi i kujtimeve të dashura deri te përfitimet e shumta shëndetësore për të cilat ndoshta nuk jeni në dijeni. Max Travel ju dhuron një guidë vendesh për të eksploruar

Vera është afër dhe është koha për të planifikuar një pushim plazhi shumë të nevojshëm me familjen tuaj. Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion të bukur dhe familjar, Antalya duhet të jetë në krye të listës suaj. E njohur për ujërat e saj të kristalta, plazhet e bukura dhe klimën e ngrohtë mesdhetare, Antalya është vendi i përsosur për të marrë rreze dielli dhe për t’u çlodhur me të dashurit tuaj.

Vetëm me ofertat e Max Travel mund të eksploroni destinacione të ndryshme.

Ka shumë arsye të tjera pse familjet duhet të shkojnë në plazh nga ndërtimi i kujtimeve të dashura deri te përfitimet e shumta shëndetësore për të cilat ndoshta nuk jeni në dijeni.

1.Plazhi është i mirë për shëndetin tuaj

Plazhi nuk është vetëm argëtim nën diell. Përfitimet shëndetësore të të shkuarit në plazh ia vlejnë gjithashtu të gjitha planifikimet, paketimet dhe ndoshta udhëtimi i gjatë. Siç mund ta dini tashmë, mjediset natyrore si plazhi kanë përfitime restauruese që përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme të një personi. Nëse foshnja juaj ka plagë ose prerje, uji i kripur mund të ndihmojë në shërimin e tyre, ndërsa mineralet e tij do të ndihmojnë në luftimin e infeksionit.

Një hundë e mbytur, një nga irrituesit më të zakonshëm për fëmijët, mund të lehtësohet duke notuar, i cili heq mukozën shtesë në hundë dhe pastron rrugët e hundës. Dhe sigurisht, ekziston vitamina D ose vitamina e diellit që ndihmon në forcimin e kockave dhe përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Plazhi ofron vitaminat dhe suplementet më të mira shëndetësore që mund të keni ndonjëherë për ju dhe familjen tuaj.

  1. Pak pushim nga tekonologjia

Nëse fëmijët tuaj janë çdo ditë përpara ekranit, ka më shumë arsye për të shkuar në plazh si familje. Mos lejoni që teknologjia t’ju marrë orët e çmuara që duhet të kaloni me fëmijët tuaj.

Celularët, laptopët dhe të gjitha llojet e pajisjeve elektronike kanë një neveri të natyrshme ndaj plazhit. Rëra futet atje, për shembull, dhe ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell nuk është gjithashtu një gjë e mirë. Epo atëherë, lërini në dhomën e hotelit dhe filloni të lëvizni. Notoni, ecni, vraponi dhe luani në rërë me familjen tuaj.

Në plazh ka edhe aktivitete të ndryshme që mund t’i shijoni si kajak, hopping në ishull, shëtitje me varkë, volejboll plazhi dhe sërf! Ju jeni duke u bërë në formë dhe të shëndetshëm pa e ditur këtë, dhe sa i përket fëmijëve, kjo është një kënaqësi e pastër.

  1. Të largoheni nga rutina e përditshme

Udhëtimi me familjen ka të bëjë me investimin në marrëdhënie të shëndetshme. Një artikull në Telegraph citoi disa studime që tregojnë se si udhëtimi forcon lidhjen midis prindit dhe fëmijës. Ai zbuloi se dy të tretat e bisedave që prindërit po bëjnë me fëmijët e tyre kanë të bëjnë me rutinat – shkollën, detyrat e shtëpisë, rregullimin e dhomës dhe detyra të tjera rudimentare. Mjerisht, vetëm 25% e fëmijëve thonë se flasin me prindërit e tyre më shumë se një herë në javë për diçka të rëndësishme për ta. Ja më shumë: 65% e prindërve pranojnë se luajnë vetëm herë pas here me fëmijët e tyre, ndërsa një në gjashtë baballarë thotë se nuk di të luajë me fëmijët e tyre.

Këto gjetje shumë shqetësuese mund të adresohen duke shkuar në plazh dhe duke bërë pushime të rregullta. Ndërtimi i kështjellave me rërë, vrapimi zbathur në rërë, mbushja e një kovë me ujë dhe të gjitha llojet e aktiviteteve mund të konsiderohen si “lojë e bashkëngjitjes”. Të luani me fëmijët tuaj dhe të kaloni kohë të pandërprerë me ta është një pjesë jetike e lidhjes që rrit vetëbesimin dhe vetëvlerësimin e fëmijës.

  1. Ndikon në psikologjinë tuaj

Pushimet në plazh mund të ndihmojnë në zhvillimin e trurit. Si? Zona limbike e trurit, e cila përbëhet nga sistemet e lojës dhe kërkimit, nuk përdoret në shtëpi. Por kur jeni jashtë, thjesht varrosja e këmbëve të fëmijës suaj në rërë aktivizon sistemin e lojës. Dhe kur një fëmijë ekspozohet ndaj një peizazhi të ndryshëm, truri shkon në mënyrën e kërkimit dhe eksplorimit. Këto gjëra përmirësojnë aftësitë njohëse, motorike dhe sociale të një fëmije. Ata rrisin kreativitetin dhe ushqejnë imagjinatën.

  1. Do të ju bëjë më të lumtur

Jeta është gjithmonë më e mirë në plazh, apo jo? Ju rinovon dhe pastron rrëmujën mendore. Thjeshtësia dhe vrazhdësia e të gjithave janë freskuese.

Shkenca ka një shpjegim përse shkuarja në plazh i bën njerëzit më të lumtur. Tingulli i valëve ndryshon modelet e valëve në trurin tuaj, duke ju bërë të ndiheni më të relaksuar dhe të qetë dhe për këtë arsye të lumtur. Magnezi në ujë gjithashtu ndihmon në qetësimin e nervave dhe ngre humorin tuaj. Të jetosh pranë plazhit ka një mënyrë natyrale për të përmirësuar mirëqenien e përgjithshme që një studim rekomandoi eksplorimin e oqeanit si një formë terapie.

Pra, nëse dëshironi që fëmijët tuaj të jenë më pak të mërzitur dhe të çuditshëm, çojini në plazh. Largimi nga puna dhe nga gjithë stresi mund t’i ndihmojë prindërit të përqendrohen në sigurimin që edhe fëmijët e tyre të kalojnë kohën më të mirë. Plazhi është shesh lojërash i natyrës ku fëmijët mund të vrapojnë, të notojnë, të takojnë fëmijë të tjerë.

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Antalyas dhe Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Të fundit nga rubrika