6 raste të reja me COVID-19

44 persona janë aktivë me COVID-19 ndërsa përgjatë 24-orëve të fundit, janë shënuar 6 raste të reja dhe janë vaksinuar 24 persona

Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga 99 testime në total, kanë rezultuar 6 raste të reja me COVID-19 përgjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

Nga COVID-19 janë shëruar 3 persona ndërkaq nuk është shënuar asnjë vdekje.

Raste aktive mbeten 44 persona ndërsa brenda 24-orëve të fundit janë vaksinuar 24 persona.

Që nga fillimi i vaksinimit, në Kosovë, janë administruar 1 milion e 836 mijë e 103 doza të vaksinës.

Me dozën e parë të vaksinës janë vaksinuar 904 mijë e 300 qytetarë, me dozën e dytë janë vaksinuar 824 mijë e 675 të tjerë, me dozën e tretë janë vaksinuar 105 mijë e 125 të tjerë dhe me dozën e katërt janë vaksinuar 1 mijë e 784 të tjerë.

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen ngase ditëve të fundit është shënuar rritje e rasteve të reja me COVID-19, dhe vaksinimi sipas MSH-së, është dëshmuar të jetë mënyra më e mirë dhe më efikase për të parandaluar infektimin nga COVID-19, format e rënda të sëmundjes dhe vdekjet nga COVID-19.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika