600 milionë dollarë ndihmë shtesë ushtarake nga ShBA-të për Ukrainën

ShBA-të kanë njoftuar për ndihmën shtesë ushtarake prej 600 milionë dollarësh për Ukrainën

Foto e ndihmave ushtarake amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka njoftuar për ndihmën prej 600 milionë doallrësh në ndihmë për Ukrainën.

Në këtë paketë ndihmash ku përfshihen armë, municione dhe paisje ushtarake shtesë nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes së ShBA-ve.

Në njoftim thuhet se së bashku ShBA-të, me aleatët e saj po dorëzojnë armët dhe paisjet që forcat Ukrainase po përdorin në mënyre efikase kundër sulmeve te forcave ruse.

Më këtë ndihmë ushtarake nga ShBA-të për Ukrainën arrihet shifra rreth 15.8 miliardë që nga fillimi i administratës Biden.

“Në bazë të një delegimi autoriteti nga Presidenti, unë po autorizoj tërheqjen tonë të njëzet e një të armëve dhe pajisjeve amerikane për Ukrainën që nga shtatori 2021. Kjo tërheqje prej 600 milionë dollarësh përfshin armë, municione dhe pajisje shtesë nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes së SHBA. Kjo tërheqje do të sjellë ndihmën e përgjithshme ushtarake të SHBA për Ukrainën në rreth 15.8 miliardë dollarë që nga fillimi i kësaj administrate”, ka thënë Blinken.

Blinken ka shtuar se populli i Ukrainës me guxim dhe me vendosmëri po e mbron atdheun e tij, dhe po lufton për të ardhmen e tij.

“Me guxim dhe vendosmëri të admirueshme, populli i Ukrainës po mbron atdheun e tij dhe po lufton për të ardhmen e tij. Shtetet e Bashkuara po i ofrojnë Ukrainës ndihmë ushtarake së bashku me aleatët dhe partnerët tanë nga më shumë se 50 vende për të mbështetur mbrojtjen e saj. Aftësitë që ne po ofrojmë janë të kalibruara me kujdes për të bërë dallimin më të madh në fushën e betejës dhe për të forcuar dorën e Ukrainës në tryezën e negociatave kur të jetë koha e duhur”, ka shtuar Blinken.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika