7 Pjata turke vegjetariane

Gatimi turk është në fakt shumë vegjetarian. Ka një bollëk pjatash që shfaqin prodhimet e shijshme, të freskëta, sezonale aq gjerësisht të disponueshme në Turqi. Shumë pjata tregojnë prodhime nga një zonë e caktuar, ndërsa të tjerat janë gjerësisht të disponueshme në të gjithë Turqinë.

Shijoni ushqimin e mrekullueshem te Stambollit me ofertën më të mirë nga Max Travel për 3 dite shetitje ne Stamboll.

Ushqimi turk shpesh bëhet në porcione të mëdha, kjo sepse gatimet turke bëhen për t’u ndarë me miqtë dhe familjen. Provoni këto pjata vegjetariane ndërsa jeni duke vizituar dhe nuk do të zhgënjeheni!

  1. Yaprak Sarma

Yaprak Sarma është në thelb gjethe hardhie të mbështjella me kujdes rreth një përzierje orizi, rrush pa fara dhe qepë të skuqura. Yaprak Sarmas janë meze të përzemërta, të disponueshme gjatë gjithë vitit. Më së miri shijohet me lëng limoni të spërkatur, limon i thartë duke nxjerrë në pah ëmbëlsinë delikate të rrush pa fara.

 

 

  1. Enginar Kalbi

Angjinaret qërohen me kujdes, duke lënë vetëm zemrën e tyre të brendshme. Gjatë gjithë dimrit do të shihni shpesh qëruesit në dyqane ushqimore duke punuar furishëm, thasë me gjethe të hedhura në këmbë, thikat e tyre duke punuar pa u lodhur rreth angjinares. Më pas, angjinaret gatuhen në mënyrë të përsosur dhe shërbehen me konservën e tyre me vaj ulliri dhe lëng limoni.

  1. Barbunya

Barbunya është një tjetër mostër klasike e kuzhinës turke. E bërë me fasule, kjo pjatë është e kënaqshme, e shijshme dhe një ushqim i vërtetë rehati. Fasulet pinto janë fasule me ngjyrë kremi të ngjyrosura me ngjyrë rozë.

E gatuar në përsosmëri në një salcë qepë dhe domate, barbunya është një pjatë e shijshme që mund të shijohet më vete, me oriz ose si meze. Kjo bazë e vërtetë e gatimit turk mund të gjendet në restorante dhe shtëpi në të gjithë vendin.

  1. Cig Kofte

Cig kofte mund të jetë një meze e lehtë, një meze ose një vakt më vete. Cig Kofte është bulgur që është njomur në një salcë domate me erëza të pasura.

Bulguri grumbullohet së bashku dhe shërbehet me gjethe marule të freskëta krokante, melasa shege dhe copa limoni të freskët. Marulja krokante dhe limoni acid prenë bulgurin me shije të pasur, duke lehtësuar çdo kafshatë.

  1. Saksuka

Saksuka është një pjatë që feston bazën e kuzhinës turke. Patëllxhanët, domatet dhe patatet piqen dhe më pas mbulohen me një salcë të pasur domate-qepë. E servirur shpesh me kos, Saksuka është një meze i freskët, i përzemërt ose pjatë anësore për të gjithë.

  1. Mucver

Mucver mund të bëhet nga shumica e perimeve, por më të zakonshmet janë kungull i njomë. Kungull i njomë grihet dhe përzihet me kopër të freskët dhe majdanoz përpara se të përzihet në brumë dhe të skuqet. Mucverat janë të shijshme me kos ose djathë të bardhë.

  1. Sigara Borek

Rolls feta turke të skuqura janë perfekte për t’u ndarë ose për t’u ngrënë si një meze të lehtë për t’u ngopur. Brenda guaskës së jashtme të freskët ka një përzierje djathi të bardhë dhe barishte të freskëta. Kripa e djathit përzihet me kërcitjen e kënaqshme, duke ju lënë të dëshironi vetëm një tjetër, çdo herë.

E kush mund t’i rezistojë ushqimeve të Stambollit? Merrni ofertën më të mirë nga Max Travel për 3 dite shëtitje ne Stamboll.

Të fundit nga rubrika