Për raportin e DASH-it/ Krasniqi: Qeveria të ndal kërcënimet dhe të respektojë lirinë e shprehjes së gazetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, i ka bërë thirrje qeverisë që të reflektojë përballë kritikave të Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH), të ndaloj kërcënimet, dhe se ajo duhet të jetë shembulli i respektimit të lirisë së medias.

Lideri i opozitës kosovare, përmes një postimi në Facebook, është shprehur se ky është një prej obligimeve themelore të një qeverie demokratike, andaj kjo po i mungon qeverisë ka thënë Krasniqi.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

“Raporti për Të Drejtat e Njeriut në Kosovë, i publikuar së fundmi nga Departamenti Amerikan i Shtetit, përveç që ka evidentuar shumë dimensione të qeverisjes së paaftë të cilat i kemi thënë vazhdimisht edhe ne si opozitë, ka nxjerrë në pah përkeqësimin e një prej shtyllave qendrore të demokracisë, lirisë së shprehjes dhe mediave”, ka shkruar Krasniqi.

I pari i PDK-së  ka thënë se raporti i DASH-it në mënyrë të hapur ka përmendur mungesën e transparencës dhe kërcënimeve, protagonistët e të cilave kryesisht janë vetë njerëzit e pushtetit, andaj ai është shprehur i indinjuar, sepse kjo po i vë në vështirës mediat dhe gazetarët gjatë raportimit të drejtë.

“Kjo është e papranueshme për një shoqëri të lirë e demokratike’’.

‘’Mendësia e kërcënimit të mediave nga qeveritarët, nuk ka të bëjë asgjë as me traditën tonë politike, as me mënyrën tonë të kooperimit dhe as me aspiratat për të cilat qëndrojmë politikisht”, ka shkruar lideri i opozitës, Memli Krasniqi.

Raporti i DASH-it: Gazetarët përmbahen nga raportimi hulumtues për shkak të pasigurisë

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika