A do të pranojë Kurti, që të kompensohet për kontributin e tij, në luftën për çlirimin e vendit?

Kosova i dëmshpërblen të burgosurit politik, por kryeministri Albin Kurti, ka thënë se, nuk do të pranoj që të kompensohet për statusin e ish- të burgosurit politik

Kryeministri, Albin Kurti ka pohuar se që nga përfundimi i luftës deri me tani nuk ka pranuar as një kompensim financiar për kontributin e tij,  gjatë luftës për çlirimin e Kosovës.

“Unë kam punuar në zyrën e Përfaqësuesit të Përgjithshëm të UÇK-së, Adem Demaçit, dhe të gjithë ne që kemi punuar aty kolektivisht u patëm regjistruar dhe me këtë rast dua të theksojë që as atë kompensimin si ish i burgosur politik e as këtë për kontributin në luftën çlirimtare nuk e kam marrë e as s’e kam ndërmend t’i marr”, deklaroi Kurti.

Gjithashtu, ai ka folur për veteranët  e luftës se Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke thënë se qeveria e udhëhequr nga ai , kishte trashëguar një gjendje të listave me veteranët e UÇK-së, të cilat sipas tij, ishin fryrë padrejtësisht, duke i dëmtuar ushtarët e vërtetë.

Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

Tutje, ai ka propozuar se si duhet të bëhet zgjidhja e kësaj çështje.

“Është e domosdoshme që të kemi pikënisje të vërtetën, pastaj të kemi vlerësimin e listat me veteranë të luftës çlirimtare”, ka thënë Kurti.

Ai ka thënë se ka respekt për të pafund për të gjithë veteranët e UÇK-së, dhe gjithashtu, ai ishte shprehur se i kupton edhe ata që janë regjistruar si veteranë në mënyrë të paligjshme, ata  mund ta kenë bërë këtë nga halli, por sipas tij, kjo nuk mund t’i dëmtojë ushtarët e vërtetë.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika