A do të rregullojë ekonomitë e vendeve taksimi i fitimeve të gjigantëve të naftës?

Britania po rrit një taksë për prodhuesit e gazit dhe naftës dhe po shton një taksë për kompanitë që furnizojnë energji elektrike – një qasje e ngjashme me atë të qeverive të tjera që kërkojnë të ardhura

Kompanitë e mëdha të naftës dhe gazit kanë grumbulluar fitime shumë miliarda dollarësh. Familjet anembanë botës po “frikësohen” nga rritja e çmimeve të energjisë, ndërsa qeveritë po luftojnë me shpenzimet e mëdha dhe ngadalësimin e rritjes ekonomike .

Të enjten, qeveria britanike u përpoq të mbyllte hendekun në ato pabarazi duke njoftuar taksa shtesë për të kapur fitimet e papritura të kompanive të energjisë dhe për të përdorur paratë për të përballuar koston të faturave të energjisë – ngjashëm me atë që kanë bërë qeveritë në të gjithë Evropën dhe Presidenti Biden ka bërë.

Logjika duket e drejtpërdrejtë. Furnizuesit e energjisë po përfitojnë nga një bunë e papritur për shkak të largimit të papritur të Evropës nga gazi dhe nafta e Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, në krahasim me çdo strategji të zgjuar nga vetë kompanitë.

Shell , me qendër në Londër, kohët e fundit raportoi se kishte fituar 20 miliardë dollarë në vetëm gjashtë muaj, sasia më e madhe e saj në rekord, ndërsa BP fitoi 16.6 miliardë dollarë. TotalEnergies, me qendër në Paris, raportoi fitime prej afro 29 miliardë dollarësh gjatë së njëjtës periudhë. Kompanitë amerikane të energjisë po marrin gjithashtu shumë fitime. Të ardhurat neto për furnizuesit botërorë të naftës dhe gazit do të arrijnë në 4 trilion dollarë , vlerësoi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, dyfishi i totalit të vitit të kaluar.

Shifra të tilla befasuese e nxitën Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, António Guterres , që “të nxiste të gjitha qeveritë që të tatojnë këto fitime të tepërta dhe të përdorin fondet për të mbështetur njerëzit më të cenueshëm në këto kohë të vështira”.

Megjithatë, ka një debat të ashpër nëse vendosja e një takse shtesë mbi fitimet e papritura për të subvencionuar përdoruesit e energjisë përfundimisht do ta përkeqësonte problemin në vend që ta zgjidhte atë: fitimet më të ulëta mund të dekurajojnë furnizuesit të prodhojnë më shumë energji, ndërsa çmimet më të ulëta mund të inkurajojnë konsumatorët të përdorin më shumë.

Paralajmërime të tilla, megjithatë, kanë bërë shumë pak për të penguar qeveritë evropiane që të përpiqen të mbyllin vrimat e shpellave buxhetore me disa nga grumbujt e parave të gatshme të madhësisë Smaug që kompanitë e energjisë kanë grumbulluar.

Të enjten, Jeremy Hunt, kancelari i Thesarit të Britanisë, njoftoi se do të mblidhte 16.5 miliardë dollarë vitin e ardhshëm duke rritur taksën e papritur për kompanitë e naftës dhe gazit në 35 për qind nga 25 për qind dhe duke futur një taksë të përkohshme prej 45 për qind për prodhuesit e energjisë elektrike. Shumë prej këtyre prodhuesve – përfshirë ata që përdorin energjinë diellore, të erës dhe bërthamore – kanë gëzuar fitime të mëdha edhe pse kostot e tyre nuk janë rritur.

Bashkimi Evropian muajin e kaluar njoftoi një taksë të përkohshme – etiketuar në mënyrë eufemiste si “kontribut solidariteti” – për disa prodhues të lëndëve djegëse fosile. Një taksë shtesë prej 33 përqind do të zbatohet për fitimet “tepricë” dhe pritet të mbledhë 145 miliardë dollarë. Ekziston edhe një kufi për fitimet e energjisë elektrike.

Kombet individuale kanë shkuar më tej. Javën e kaluar parlamenti çek miratoi një masë për të vendosur një taksë prej 60 për qind mbi fitimet e papritura të kompanive të energjisë dhe bankave. Gjermania po shqyrton taksimin me 90 për qind të fitimeve që kompanitë e energjisë elektrike gjeneruan mbi koston e prodhimit.

Zoti Biden , gjithashtu, duke akuzuar kompanitë e mëdha të naftës dhe gazit për përfitime të kohës së luftës, ka thënë se dëshiron një taksë të re të papritur nëse kompanitë nuk rrisin prodhimin, megjithëse një propozim i tillë nuk ka gjasa të fitojë miratimin e Kongresit.

Hartimi i çdo lloj politike energjetike është veçanërisht sfidues për momentin për shkak të qëllimeve kontradiktore.

Njëra ka të bëjë me ndryshimin e klimës. Politikëbërësit duan të rrisin shpejt prodhimin e energjisë të qymyrit, gazit dhe naftës për të përballuar mungesat e menjëhershme, por duan të heqin gradualisht të gjitha lëndët djegëse fosile në afat të gjatë.

Ata duan të kapin disa nga fitimet e mëdha të fituara nga ofruesit e energjisë elektrike me energji diellore, të erës dhe bërthamore, duke i inkurajuar ato kompani të investojnë edhe më shumë në burimet e rinovueshme të energjisë.

Dhe ekziston ekuilibri që qeveritë duhet të vendosin midis ndihmës së familjeve për të përballuar koston brutale të lartë të ngrohjes dhe karburantit këtë dimër dhe inkurajimit të tyre që të konsumojnë shumë më pak prej saj.

Jeremy Hunt, kancelari i Thesarit të Britanisë, njoftoi se ai do të mbledhë 16.5 miliardë dollarë vitin e ardhshëm duke rritur taksën e papritur për kompanitë e naftës dhe gazit dhe duke futur një taksë të përkohshme për prodhuesit e energjisë elektrike.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika