A e bindi Kurti PDK-në t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare? Tregon Memli Krasniqi

Memli Krasniqi, PDK

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka vendosur që t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare në Kuvendin e Kosovës.

Kryetari i kësaj partie, Memli Krasniqi, e mohoi që kjo çështje të jetë diskutuar në takimin me kryeministrin Albin Kurti. Ai tha se Bedri Hamza, kandidati i PDK-së për kryeministër, ka qenë i mendimit që ato marrëveshje duhet të votohen.

Krasniqi u shpreh se me Kurtin nuk ka pasur as marrëveshje për zgjedhje dhe se ajo duhet të bëhet me partitë opozitare.

“Qëndrimi ynë politik, për të mos i votu marrëveshjet, ka qenë si reagim ndaj faktit që veprimet e Kurtit kanë sjellë sanksione ekonomike nga BE, ka qenë reaksion që s’pajtohemi me ty. E dyta ka qenë me vështirësi qeverisjen e tij përmes veprimit politik, në mënyrë që me i përshpejtu zgjedhjet e parakohshme. Zgjedhjet e parakohshme marrin rrugë javën e  ardhshme. Arsyeshmëria për pozicionim politik që i sjell zgjedhjet nuk është më. S’kemi qenë komfor, në faktin që këto marrëveshje, një pjesë nuk shkojnë tutje”, ka thënë ai.

“Prej kur i kam thënë Hamzës idenë time, që ai duhet të jetë kandidati për km, dhe i ardhshëm. Një nga temat që m’i ka ngritë ka qenë marrëveshjet ndërkombëtare. Ka pasur kërkesë që në momentin e parë që nga kandidimi i tij të gjendet rruga për votimin e tyre”, ka vijuar ai.

Krasniqi ka ripësëritur se vendimi për votimin e marrëveshjeve ndërkombëtare është i pavarur nga takimi me Kurtin.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika