A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë –Japoni

Në pjesën e parë të të dyja ndeshjeve të vona të së enjtes, dukej sikur një nga grupet më intriguese të Kupës së Botës, pasi fituesit e mëparshëm Spanja dhe Gjermania do të avanconin. Ndërsa, Japonia dhe Kosta Rika do të shkonin në shtëpi, por nuk ndodhi ashtu siç ishte parashikuar

Pamje nga pasimi i Japonisë për gol i shumë diskutuar në ndeshjen me Spanjën

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej, ka çuar në një debat të madh nëse duhej të qëndronte goli vendimtar – pasi topi u duk se kaloi vijën e plotë.

Ao Tanaka shënoi nga një distancë e afërt, ndërsa Japonia erdhi nga prapa për të udhëhequr kundër kundërshtarëve të saj evropianë, për të siguruar një nga rezultatet e tyre më të famshme ndonjëherë.

Topi dukej qartë se kishte dalë jashtë loje përpara se Kaoru Mitoma ta kalonte përsëri në zonë që Tanaka të shënonte dhe kjo shkaktoi polemika se pse u lejua të qëndronte goli.

Pamje nga pasimi i Japonisë për gol

Me fjalë të tjera, nëse do të vizatonit një vijë imagjinare lart në 90 gradë nga skaji i largët i vijës së bardhë, ai do të kishte kaluar ende nëpër kthesën e topit, edhe pse pjesa e topit që preku tokën kishte ka kaluar plotësisht kufirin, raporton BBC.

Goli fillimisht u anulua nga gjyqtari ndihmës pas një pauze të gjatë, më pas ndërhyri ndihmës arbitri i videove (VAR) dhe në fund epërsia e Japonisë do të qëndronte – dhe ata do të vazhdonin të fitonin.

Pamje nga pasimi i Japonisë për gol

Rezultati tronditës kundër Spanjës do të thoshte që Gjermania kampione e vitit 2014 u eliminua nga gara në fazën e grupeve për turneun e dytë radhazi – pavarësisht se mundi Kosta Rikën 4-2.

Në Katar, ato tre pikë për Japoninë nënkuptonin që Gjermania ishte jashtë, katër herë fituesit ranë në fazën e grupeve për një turne të dytë radhazi.

Deri më tani, ishte kjo ndeshje me një moment në një natë të Kupës së Botës plot me dramë rrëqethëse.

Analizat

Një fitore e Messit në finalen e Botërorit apo një...

Argjentina luan me Francën në finalen e së dielës, duke filluar nga ora 16:00, në stadiumin Lusail. Messi, 35 vjeç, ka fituar shtatë çmime rekord...

Gjashtë lojtarët që kanë dominuar në Kupën e Botës

Argjentina përballet me Francën në finalen e Kupës së Botës këtë të diel, me Lionel Messi dhe Kylian Mbappe që frymëzuan kombin e tyre...

Argjentina e frymëzuar nga himni i Kupës së Botës “Muchachos,...

Nëse e keni parë Argjentinën në këtë Botëror, atëherë edhe do ta keni dëgjuar këngën e nisur nga një tifoz, e cila u bë...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika