A e kishin paramenduar serbët bojkotimin? Flet Pal Lekaj

Deputeti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka thënë se menaxhimi i situatës ka qenë detyrë e Qeverisë së Kosovës dhe sipas tij kjo është arsyeja  pse nuk mund të shfajësohet qeveria

Deputeti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj,

Deputeti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka folur për situatën e krijuar në katër komunat veriore të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për t’i ndalura nga qarkullimi targat e paligjshme “KM”.

Sipas Lekaj-t serbët e veriut veprimin e tyre kanë paramenduar shumë mirë.

“Sa do që ne kemi menduar se vendimi për targa është shkaktar i kësaj krizë në veri të Kosovës. Mendojë që serbët e veriut  me direktiva të Beogradit edhe të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, në bashkëpunim me Rusinë kanë marrë një vendimi që t’i bojkotojnë të gjitha institucionet e Kosovës”, ka deklaruar Lekaj në emisionin FIVE në RTV Dukagjini.

Më tej, ai ka thënë se menaxhimi i situatës ka qenë detyrë e Qeverisë së Kosovës dhe sipas tij kjo është arsyeja  pse nuk mund të shfajësohet qeveria.

“Kjo është arsyeja pse topi në anë tonë edhe na thonë se serbët  janë paqësor e demokratik edhe ne jemi ata agresoret vetëm pse po e mbrojmë integritetin edhe ligjshmërinë e vendit”, ka sqaruar Lekaj.

Ndërsa ai ka thënë se Kurti më një vendim ligjimit e ligjorë nuk iu ka lënë hapësire vendimeve madhore të politikës.

“Nuk janë në pyetje targat, por serbët dëshirojnë të tregojnë që 20 vjet kanë investuar që ajo pjesë të shkëputet nga Kosova. Këtu e shoh unë rrezikun”, ka shtuar Lekaj.

Ai ka përfunduar duke thënë  se vendimet është dashur që të merret në koordinimi me shtetet aleatët të Kosovës.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika