A është TikTok-u një rrezik për Perëndimin?

Kina e ka quajtur projekt-ligjin që kalon në Kongresin e SHBA, të padrejtë, gjë që nëse miratohet mund ta ndalojë TikTok-un në Shtet e Bashkuara.

Një sherr shumëvjeçar mbi frikën e sigurisë në lidhje me aplikacionin që është në pronësi të një kompanie kineze, tashmë është rikthyer.

Zyrtarë, politikanë e të tjerë e kanë të ndaluar ta instalojnë aplikacionin e famshëm në telefonat e punës.

Pra, shqetësime të mëdha janë ato kibernetike.

TikTok thotë se mbledhja e të dhënave të aplikacionit është “në përputhje me praktikat e industrisë”.

Kritikët shpesh akuzojnë TikTok për grumbullimin e sasive të mëdha të të dhënave. Një raport i sigurisë kibernetike i publikuar në korrik 2022 nga studiues në Internet 2.0, një kompani kibernetike australiane citohet shpesh si provë.

Analistët thanë se TikTok mbledh detaje të tilla si vendndodhja, çfarë pajisje specifike po përdoret dhe cilat aplikacione të tjera janë në të.

Sidoqoftë, një test i ngjashëm i kryer nga Citizen Lab, arriti në përfundimin “në krahasim me platformat e tjera të njohura të mediave sociale, TikTok mbledh lloje të ngjashme të dhënash për të gjurmuar sjelljen e përdoruesve”.

Në mënyrë të ngjashme, një raport nga Instituti i Teknologjisë i Gjeorgjisë vitin e kaluar thoshte “Fakti kryesor këtu është se shumica e mediave të tjera sociale dhe aplikacioneve celulare bëjnë të njëjtat gjëra.”

TikTok thotë se kompania është plotësisht e pavarur dhe “nuk i ka ofruar të dhëna përdoruesve qeverisë kineze, dhe as ne do të na kërkohet”.

Edhe pse i mërzit ekspertët e privatësisë, shumica prej nesh pranojnë se dorëzimi i një pjese të të dhënave private është marrëveshja që bëjmë me rrjetet sociale.

Në këmbim për të na dhënë shërbimet e tyre falas, ata mbledhin njohuri rreth nesh dhe e përdorin atë për të shitur reklama në platformën e tyre, ose për t’i shitur të dhënat tona firmave të tjera që përpiqen të na reklamojnë diku tjetër në internet.

Problemi që kritikët kanë me TikTok është se ai është në pronësi të gjigantit të teknologjisë me bazë në Pekin ByteDance, duke e bërë atë unik si një aplikacion i zakonshëm joamerikan. Facebook, Instagram, Snapchat dhe YouTube, për shembull, të gjitha mbledhin sasi të ngjashme të dhënash, por të gjitha janë kompani të themeluara në SHBA.

Që nga viti 2020, drejtuesit e TikTok janë përpjekur vazhdimisht të sigurojnë njerëzit se stafi kinez nuk mund të ketë akses në të dhënat e përdoruesve jo kinezë.

Por, në vitin 2022, ByteDance pranoi se disa nga punonjësit e saj me bazë në Pekin kishin akses në të dhënat e të paktën dy gazetarëve në SHBA dhe MB për të gjurmuar vendndodhjet e tyre dhe për të kontrolluar nëse ata po takoheshin me punonjës të TikTok të dyshuar për rrjedhje informacioni në media.

Aplikacioni është tashmë i ndaluar në Indi, e cila ndërmori veprime në vitin 2020 kundër aplikacionit dhe dhjetëra platformave të tjera kineze.

Por një ndalim i SHBA-së për TikTok mund të ketë një ndikim të madh në platformë, pasi zakonisht aleatët e SHBA-së shpesh bien në hap me vendime të tilla.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika