A i zgjidhë plani evropian të gjitha problemet mes Kosovës dhe Serbisë? Flet ambasadori Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, ka thënë se plani i BE-së për normalizim të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, zgjidhë shumë çështje por që nuk i zgjidhë të gjitha mosmarrëveshjet

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde dhe kryeredaktorja e RTV Dukagjinit, Arta Avdiu

Plani evropian i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i ka 11 pika, përmes së cilave po synohet që të normalizohen raportet në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovës, Jorn Rohde, ka thënë se shteti i tij e përkrah në plotni këtë plan dhe se është dokument që do t’i normalizonte marrëdhëniet në mes dy vendeve.

Ai ka thënë se plani evropian nuk i zgjidhë të gjitha mosmarrëveshjet e krijuara ndër vite në mes të Kosovës dhe Serbisë, por sipas tij do të zgjidhte shumë probleme.

“Nuk i zgjidhë të gjitha mosmarrëveshjet por është mirë të krijohet një dinamikë pozitive që ka ndërveprim. Ka shumë të zhdukur, çështjen e targave, rikthimin e serbëve në institucioneve. Nëse kemi një marrëveshje këto mund të zgjidhen shumë lehtë. Por nëqoftëse nuk jemi në një trajektore pozitive, menaxhimi i përhershëm i krizave, kjo energjia për të zgjidhur problemet në veri do të shkoj duke rënë”, ka thënë ai.

Ambasadori gjerman, u shpreh se çështja e Kosovës dhe Serbisë është çështje urgjente, marrë parasysh edhe problemet e brendshme që i ka BE-ja.

Ai ka thënë se marrëveshja për normalizim të marrëdhënieve është kusht për Kosovën e Serbinë për rrugën e tyre drejt BE-së, nëse nuk ka avancim, sipas ambasadorit Rohde, nuk do të ketë anëtarësim në BE.

“Nuk di për afate kohore. Kam përmendur çështjen urgjente, të gjithë e dinë që rruga drejt BE-së do të vazhdojë vetëm në këtë drejtim nëse ka përparim. Nëse nuk ka përparim nuk ka rrugë drejt BE-së’, ka thënë ai.

Rohde ka thënë se nëse Kosova nuk bën hapa përpara për një marrëveshje me Serbinë, atëherë Gjermania do të jetë skeptike se a do ta mbështesë apo jo Kosovën, për t’u anëtarësuar në organizata ndërkombëtare siç janë NATO, BE, apo KiE.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika