A ka policia frikë apo respekt?

Sipas ish-pjesëtarit të Policisë së Kosovës, Fitim Shishani, policia ka respekt dhe jo frikë por, këtë e ka kundërshtuar, analisti Yll Hoxha, ku ka thënë se policia ndryshe i trajton komandantët ndërsa ndryshe politikanët, sepse kanë frikë nga ish-pjesëtarët e UÇK-së  

Yll Hoxha dhe Fitim Shishani në emisionin "Debat Plus" në RTV Dukagjini

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Fitim Shishani, ka folur se a duhet që policia të ketë frikë nga komandatët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës apo jo.

Sipas tij, jo, sepse çdo shtet identifikohet nëpërmjet policisë, përkatësisht organeve të rendit.

“Profesioni i policit nuk duhet të këtë frikë”, ka shtuar Shishani.

Shishani ka thënë se “nëse policia ka frikë atëherë ai nuk e di si do ta bëjë gjumin pasi atë nuk ka kush e siguron”.

Ndërsa analisti Yll Hoxha ka thënë se Policia kanë frikë sepse ata ndryshe i trajtojnë komandantët e luftës e ndryshe një politikanë siç është Glauk Konjufca.

Tutje, ai ka marrë për shembull dhe rastin e Rexhep Selimit, i cili kishte ndodhur gjatë viteve 2015-16, kur Lëvizja Vëtevendosje hidhte gaz lotësjellës në seancat parlamentare të kuvendit të Kosovës.

Ndërkohë i është kundërpërgjigjur Fitim Shishani i cili i ka thënë se “nuk kanë frikë por ndoshta kanë vetëm respekt të tepruar për figurat e Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës”.

Por, Hoxhaj ka vazhduar që ta argumentojë qëndrimin e tij duke i thënë se “Rexhep Selimin ,15 Policë e kishin rrethuar dhe askush nga ta nuk kishte pasur guximin që ta prekte, edhe vetëm kishin vëzhguar dhe asnjë nga ta nuk e kishte kontrolluar deri sa ai i’u kishe dhënë leje vetë”, por sipas Hoxhës po të kishte qenë Visar Ymeri “do ta kishin shtrirë për tokë”.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika