A mund të ndikojnë filmat horrorë në lehtësimin e ankthit?

Filmat horrorë "kanë potencialin për të ndihmuar njerëzit me ankth", por nuk janë për të gjithë

Fotografi ilustruese

Të shikosh një film të frikshëm për të ndihmuar në qetësimin e nervave, duket e pabesueshme. Por, kur ndiheni të stresuar, pse të rrini duarkryq dhe të shijoni rrahjet e zemrës, kur mund të shikoni edhe një ngjarje që të kthen mendimin që është fajtor për ndjenjën e ankthit në atë moment.

Siç ka raportuar Collider, ka një sasi të mjaftueshme kërkimesh për të mbështetur faktin se shikimi i filmave horror mund të jetë i dobishëm për njerëzit me ankth.

Nuk është aspak një kurë dhe nuk funksionon për të gjithë, por studimet tregojnë se shikimi i një filmi horror mund të ndihmojë në përfundimin e cikleve tona të stresit dhe ridrejtimin e frikës sonë, në vend që thjesht të na lërë të ulemi atje duke kafshuar thonjtë tanë. Pra, pa mungesë opsionesh të shkëlqyera për të zgjedhur, a mund të jetë vërtet i dobishëm një film i mirë horror në lehtësimin e ankthit tonë?

Së pari, ankthi është një gjë e ndërlikuar. Nuk është një model i vetëm dhe ka shumë lloje dhe shkaqe të ndryshme. Ndërsa, frika është krejtësisht normale dhe e dobishme për të na mbajtur gjallë, njerëzit me ankth përjetojnë një sasi të tepruar frike, që është në disproporcion me situatën në fjalë.

Njerëzit me ankth mund të reagojnë ndaj kërcënimeve joreale në të njëjtën mënyrë që dikush mund të reagojë ndaj atyre shumë reale, kështu që do të mendonit se përjetimi i situatave të rreme, por ende të frikshme në një film horror, do të ishte i dëmshëm për një mendje të shqetësuar.

Megjithatë, ka shumë mënyra se si këto situata të frikshme mund të jenë të dobishme për ne.

Foto nga filmi horror, “The Night House”.

Filmat horrorë i lejojnë njerëzit të përjetojnë ndjenja ankthi në një mjedis të sigurt dhe të kontrolluar

Filmat horror mund të ndihmojnë në plotësimin e cikleve tuaja të stresit, por për disa njerëz, filmat horror mund të përkeqësojnë ndjenjat e ankthit.

Një gjë që shikimi i një filmi horror mund t’i bëjë një personi me ankth, është t’i japë atyre diku për të përqendruar energjinë e tyre ankthioze. Përqendrimi i asaj energjie ankthioze në një film horror, i jep atij një vend për të shkuar që nuk ka të bëjë me ju. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu t’ju japë një ndjenjë kontrolli, të cilën kushdo me ankth e di se është një gjë e vështirë për t’u arritur.

Përjetimi i kësaj frike në një mjedis të kontrolluar, na lejon të kemi ato ndjenja në një hapësirë ​​të sigurt, ku e dimë se nuk mund të na lëndojnë vërtet. Një film horror mund të shërbejë gjithashtu si shpërqendrim, nëse jemi në një kohë stresi intensiv dhe na ndihmon të rregullojmë sistemin tonë nervor ndërsa përdorim mjete si frymëmarrja e thellë për t’u qetësuar. Në një studim të vitit 2020, madje u zbulua se njerëzit që shikonin filma horror ishin më elastikë psikologjikisht përballë pandemisë COVID-19, sepse ata kishin praktikuar aftësitë e rregullimit emocional përmes përvojës së tyre, duke parë situata të frikshme të shfaqura në film.

Filmat horrorë kanë potencialin për të ndihmuar njerëzit me ankth, por nuk janë për të gjithë

Kur jeni duke parë filma, mund të jetë e dobishme të shikojmë gjëra përtej zonës së rehatisë, në mënyrë që të mësojmë diçka ose të zgjerojmë horizontet tona, por është gjithashtu e rëndësishme të shikojmë gjërat që na pëlqejnë.

Filmat horror mund të jenë një mënyrë e shkëlqyeshme për njerëzit me ankth që të përjetojnë emocione në një mjedis të sigurt, të largojnë stresin.

Megjithatë, filmat horrorë gjithashtu mund të rrisin ndjenjat e stresit dhe të prishin zakonet tuaja të gjumit. Pra, nëse keni një periudhë veçanërisht të keqe ankthi dërrmues, mund të mos jetë koha për t’u qetësuar për një shikim të vonë të natës të “The Exorcist”, por nëse ndiheni të durueshëm, një dozë e shëndetshme tmerri mund të jetë vetëm gjëja që ju nevojitet.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika