A po kthehen votuesit e Evropës djathtas – apo thjesht polarizohen?

Biseda për një valë të krahut të djathtë që shpërtheu në Evropë është bërë një gjë e zakonshme e ekspertizës politike, por realiteti është më i nuancuar

A po përplaset një valë e krahut të djathtë, qoftë edhe e ekstremit të djathtë, mbi Evropën? Shumë ekspertë do ta kishin këtë. Një artikull i kohëve të fundit në Politico, me titullin e mprehtë “Pranvera për fashistët e Evropës”, përshkoi të dyshuarit e zakonshëm, me një fokus të veçantë në ngritjen dhe ngritjen e Alternativës së ekstremit të djathtë për Gjermaninë, AfD.

Nuk ka dyshim për vrullin e së djathtës në pjesë të mëdha të Evropës. Partitë e ekstremit të djathtë janë ose në qeveri, ose po mbështesin qeveritë në Finlandën dhe Suedinë “normalisht” socialdemokrate. AfD, siç vinte në dukje artikulli i Politico, po shënon 20 për qind në sondazhet në Gjermaninë dikur të qetë dhe qendrore – mbi mbështetjen prej 18 për qind për socialdemokratët qeverisës të kancelarit Scholz.

“Asnjëherë në historinë e Gjermanisë së pasluftës, një parti kancelarie nuk ka pasur një vlerësim kaq të ulët të miratimit,” vuri në dukje DW.

Konservatorët hynë në shtëpi në zgjedhjet e këtij viti në Greqi – e cila jo shumë kohë më parë, nën Alexis Tsipras, ishte bartësja e flamurit të së majtës evropiane. Një plejadë e re e ekstremit të djathtë, Konfederata, po bën një sondazh të fuqishëm në Poloninë tashmë të qeverisur nga krahu i djathtë. “Vëllezërit e Italisë” të krahut të djathtë të Georgia Melonit po kryesojnë Italinë. Në Austri, Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë, FPO, pritet të dalë e para në zgjedhjet e vitit të ardhshëm. Është një listë e gjatë dhe jo konkurruese. Kush e di se çfarë do të japin zgjedhjet në një Holandë të shqetësuar, që pritet në nëntor?

Megjithatë, edhe nëse e djathta, në maska ​​të ndryshme, është në lëvizje në Evropë, biseda për një pushtim fashist mbetet e paqartë, jo më pak sepse e djathta dhe e djathta ekstreme janë terma ideologjikisht të lirshëm – fjalë ombrellë për një sërë forcash kryengritëse me një çantë rrëmbimi me axhenda shpesh kontradiktore dhe pak gjëra të përbashkëta, përtej politikave identitare të shprehura shpesh në mënyrë të paqartë, kundërshtimit të emigracionit në shkallë të gjerë dhe shumë fjalëve për të ndihmuar “familjen”.

Disa, si sundimtarët e Hungarisë dhe Polonisë, janë socialistë, disa jo. AfD dhe FPO dhe Fidesz në Hungari janë pro-ruse, por Vëllezërit e Italisë së Melonit nuk i përshtaten këtij përshkrimi. As të djathtët në Poloni. Disa i bëjnë jehonë republikanëve amerikanë në obsesionin e tyre për kufizimin apo edhe nxjerrjen jashtë ligjit të abortit, por jo të gjithë e bëjnë këtë. Disa flirtojnë me anti-BE-izmin, të tjerët jo – dhe ëndërrojnë të marrin përsipër institucionet evropiane dhe t’i riformojnë ato, në vend që të shpëtojnë prej tyre.

Disa, si Hungaria e Viktor Orbanit – duke i bërë jehonë Rusisë së Putinit – trumbetojnë një krishterim “tradicional” të zhurmshëm dhe të zhurmshëm, i cili zakonisht përfshin injorimin e shumëllojshmërisë moderne të besimit të përkrahur nga Papa aktual. Të tjerët nuk mund të shqetësohen me këtë, duke mos parë vota në një kishë të vdekur, duke u paraqitur si mbrojtës të Iluminizmit dhe të një laicizmi perëndimor që ata shohin si të kërcënuar nga imigrimi mysliman.

Për më tepër, në një ndërlikim tjetër, konservatorët fitimtarë grekë janë më shumë një parti klasike e stilit të vjetër pro-evropiane të qendrës së djathtë. Kjo sugjeron se dënimi që supozohet se varet mbi qendrën e djathtë evropiane, dhe asgjësimi i saj i afërt nga e djathta ekstreme, nuk është një përfundim i paramenduar.

Pastaj është Spanja. Deri në ditën e votimit në zgjedhjet spanjolle në korrik, ata që parashikonin një cunami të ekstremit të djathtë në Evropë, praktikisht po pështymën mbi rezultatin e pritshëm – një fitore e së djathtës konservatore, e cila do të vihej në detyrë në anën e pasme të një votimi të fortë për partia e ekstremit të djathtë Vox.

Nuk ndodhi. Në vend të kësaj, konservatorët dhe e majta morën sasi të ngjashme votash dhe vota e Vox ra, duke i lënë socialistët spanjollë në mundësitë e aleancës me, ose të mbështetur nga nacionalistët katalanas dhe baskë. Kjo nuk ishte në librin e lojërave.

Vota spanjolle tregon ose për përjashtimin iberik [me të majtën gjithashtu në pushtet në Portugali], ose një shpjegim alternativ të mundshëm për atë që po ndodh në Evropë, ose pjesë të saj – që nuk është domosdoshmërisht një anim në rritje djathtas, por një polarizimi në rritje, me blloqet e votimit të djathtë dhe të majtë që kristalizojnë dhe forcojnë pozicionet e tyre.

Polarizimi, natyrisht, nuk është domosdoshmërisht një rezultat shumë më i mirë sesa një rritje e thjeshtë e krahut të djathtë. Herën e fundit që votuesit në Spanjë u mbyllën në opsionet e ashpra të majta-djathtas, në mesin e viteve 1930, rezultati ishte një luftë civile.

Sido që të jetë, e ardhmja e afërt duket e zymtë për socialdemokratët dikur të frikshëm të Evropës. Ata mbeten në shalë në Gjermani, mund të ngjiten në Spanjë – dhe ka të ngjarë të marrin pushtetin në Britani vitin e ardhshëm – por të dyja këto dy vendet e fundit janë fjalë për fjalë në margjinat e Evropës; as nuk përcakton motin evropian.

Zgjedhjet evropiane të vitit të ardhshëm do të zyrtarizojnë mënyrën se si po fryn era politike. Por tani për tani, pyetja e vetme është nëse fitimet më të mëdha janë bërë nga konservatorët centristë të Partisë Popullore Evropiane, EPP, apo nga konservatorët dhe reformistët më të krahut të djathtë. E ndarë dhe e hutuar, e majta duket jashtë fryrjes.

Të fundit nga rubrika