AAK-ja kërkon nga Qeveria Ligjin e Pagave

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri të enjten ka mbajtur një konferencë për media në lidhje me ligjin e pagave.

A i ka quajtur të pafalshme mosprocedimin e ligjit të pagave në Kuvendin e Kosovës, që ishte premtuar se do ta sillnin në fund të muajit mars.

Tahiri kishte vendosur një pankartë para foltores, në të cilën shkruante “Ku është Ligji i Pagave?”.

“ Ku është ligji i pagave? Ku jeni fshehur me këtë ligj. Ku është procesi i punës për finalizimin e Ligjit, pse na keni thënë se ligji bëhet në mars, a ka qenë në atë kohë vetëm sa pë t’i mashtruar shërbyesit civilë, sindikatat apo është pazotësi e juaj se, nuk dini ta bëni ligjin”, ka deklaruar Tahiri.

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, ka folur për deklaratat e Qeverisë së Kosovës, të cilat thonë se ka rritje ekonomike dhjetë për qind.

Tahiri ka theksuar se kjo rritje e ekonomisë ka ndodhur si pasojë e rritjes së çmimeve.

“A bën të na tregoni , pasi qenka  rritur ekonomia 10% çka ka përfituar qytetari i këtij vendi? Dihet se është rritur ekonomia sepse janë rritur çmimet”, ka shtuar ai.

Ai ka folur edhe për mundësin e tërheqjes së mjeteve nga Trusti Pensional i Kosovës, duke thënë se e përkrahin këtë ide. Po ashtu, ka hedhur dyshime sic e ka quajtur, për mosfunksionalizimin e bordit të Autoritetit të Konkurencës, duke thënë se mund të ketë afera korruptive.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika