AAK pas takimit me Escobar: Propozimi evropian e ka brenda njohjen “de-fakto”

AAK ka dalë me njoftim pas takimit me emisarin Gabriel Escobar, ku kanë thënë se e mbështesin planin evropian

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Pas takimit me zëvendësndihmës sekretarin për çështje Evropiane dhe euroaziatike, Gabriel Escobar, partia opozitare AAK, ka dalë me komunikatë për media, ku e ka ripërsëritur qëndrimin e saj, pro planit evropian.

Aty thuhet se AAK, i jep mbështetje propozimit të BE-së, sepse në vete e ka njohjen “de-fakto” të shtetësisë së Kosovës, nga Serbia.

Në njoftim quhen shkurpamës ata që e kundërshtojnë marrëveshjen me Serbinë.

“Pa asnjë mëdyshje e kemi vlerësuar se është një marrëveshje që brenda vetes ka njohjen “defakto” të shtetit të Kosovës dhe që është interes nacional i yni! I kemi dhënë mbështetje këtij projekti pa kurrfarë kalkulimi partiak apo elektoral. Prandaj përpjekja e disa individëve, apo grupimeve të caktuara që këtë qëndrim të interesit nacional e shtetëror të Aleancës, ta vendosin në mozaikun e shkurtpamësisë së tyre, s’është gjë tjetër përpos mjerimi i tyre”, thuhet në njoftim.

Tutje në njoftim thuhet se AAK qëndron në krah të ShBA-së dhe BE-së për ta përmbyllur marrëveshjen me Serbinë.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika