AAK thotë se ka informacione që Trusti nuk do të kalojë

"Votat e opozitës nuk janë të mjaftueshme pa marrë pjesë edhe mazhoranca, ne e dimë se nuk do të kalojë dhe kemi informacione që Vetëvendosja komplet do të dalë kundër", kështu ka deklaruar para mediave deputetja e AAK-së, Albana Bytyqi

Ilustrim

Deputetët në radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri dhe Albana Bytyqi, pak para seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, ku pritet të votohet për apo kundër kalimit të Trusit, kanë dalë në një konferencë për media.

Deputetja Albana Bytyqi është deklaruar se deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), të cilët sipas saj, dikur janë deklaruar pro votimit të Trustit, tashmë kanë presion nga partia e tyre dhe janë tërhequr nga qëndrimi i mëparshëm.

Bytyqi ka shtuar se LVV-ja nuk ka dalë me një konfirmim të saktë, por ka theksuar se AAK ka informacione që Vetëvendosja do të dalë kundër Trustit, gjë e cila do të bëjë që Trusti të mos kalojë.

“Për shkak të presioneve të Lëvizjes Vetëvendosje disa deputetë ende nuk kanë dalë me një konfirmim të saktë. Votat e opozitës nuk janë të mjaftueshme pa marrë pjesë edhe mazhoranca, ne e dimë se nuk do të kalojë dhe për këtë arsye kemi informacione që Vetëvendosja komplet do të dalë kundër”, ka thënë Bytyqi para mediave.

Ndërsa, ka theksuar se opozita është pro Trustit.

“Opozita është pro Trustit dhe ne po e shohim që mazhoranca në përgjithësi kanë dalë me deklaratë që janë kundër dhe nuk do të përkrahin Trustin”, ka vijuar Bytyqi.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika