Abazi: Në listën e zezë të SHBA-së nuk janë njerëzit e VV-së, por anëtarët e PDK-së

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Haki Abazi, në seancën parlamentare ku është zhvilluar debat për politikën e jashtme, iu ka kundërpërgjigjur kritikës së opozitës, duke thënë se Qeveria Kurti, nuk ka asnjë raport të keq me Amerikën.

Sipas Abazit, në listën e zezë të SHBA-së, nuk ka anëtarë të LVV-së, por të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK).

“Në fund, në listën e zezë të SHBA-së nuk janë anëtarë të Lëvizjes Vetëvendosje, janë njerëz që krimin e korrupsionin e kanë pas instrument të politikës së jashtme, njerëz që kanë dashur ta ndajnë Kosovën, anëtarë të PDK-së”.

”Kur të dilni në këtë foltore mos jepni informacion që nivele të ndryshme nëpër ministri ju japin juve sepse po vazhdoni me tregu që ende po vazhdoni ta mbani të kapur shtetin”, ka thënë ai.

Pas kësaj deklarate, dëgjoheshin zërat e partive opozitare duke thënë t’i tregoj ata emra, por Abazi nuk e bëri një gjë të tillë.

Deputeti i LVV-së, Haki Abazi

Ai theksoi se Kosova ka arritur suksese të mira në arenën ndërkombëtare, por koha e shkurtër e një viti, sipas tij është e pamjaftueshme që të ketë reforma në sistem.

“Sigurisht që për një vit është e vështirë të riformohet tërë sistemi. Ky proces sigurisht qe ka shënuar dinamizëm. Jemi kthyer prej ndarjes, në një pozicion shumë më kredibil për vendin. Referendumi dhe mosmbajtja e zgjedhjeve serbe janë dy veprime të jashtëzakonshme të kthimit të seriozitetit të pozicionit të Kosovës”, ka thënë ai.

Sipas, Abazit, më nuk do të ketë, plane për ndarje të vendit siç ka pasur në të kaluarën.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika