Abazi për kërcënimet e Vuçiqit: Mund të jetë paralajmërim që në veri nuk do të paguhet rryma

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka thënë se gjuha e Vuçiqit është paralajmërim që serbët në veri të Kosovës, mund të mos e paguajnë rrymën, edhe pse për këtë çështje është arritur një marrëveshje në Bruksel

Haki Abazi, deputet i LVV-së

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, i ftuar në emisionin “Debat Plus” në Rtv Dukagjini, ka folur për kërcënimet e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, si reagim ndaj paralajmërimit për reciprocitet për letërnjoftime nga Qeveria e Kosovës. Sipas Abazit, gjuha e Vuçiqit është paralajmërim që serbët në veri të Kosovës, mund të mos e paguajnë rrymën, edhe pse për këtë çështje është arritur një marrëveshje në Bruksel.

“Është paralajmërim që serbët nuk do ta paguajnë rrymën, duhet të ketë nevojë për zbatim të ligjit, kur vjen puna ta paguajnë rrymën, se ka 20 vjet që nuk paguajnë, është lidhur marrëveshja, kur qytetarët nuk binden, është mekanizmi zbatues. Do të ketë detyrim për t’u zbatuar marrëveshja, këto janë lojëra të Vuciqit, që mund të përdoren si trysni për dialog”, ka thënë ai.

Sipas Abazit, reciprociteti është forma e vetme që Serbia të lëvizë në drejtim të duhur. Kurse për gjuhën kërcënuese të presidentit serb, ka thënë se është imitim i presidentit rus, Vladimir Putin.

“Gjuha e njëjtë që ka përdorur Putin për kinse mbrojtjen e rusëve dhe denaczfikimin e Ukrainës, dhe kjo është arsyeja që duhet të sulmohet, është gjuha e njëjtë që po e përdor Vuçiq. Këtë nuk e bën për ta fshehur ndonjë tentim që kryemëvete të nisë një luftë, por ta largojë presionin që është në publik, për t’i vendosur sanksione Rusisë, dhe thotë që kemi probleme me Kosovën”, ka thënë Abazi.

Abazi ka thënë se vendimi për reciprocitet nuk është strategji e Kosovës, por është një hap që duhej marrë për shkak të rrethanave të krijuara nga shteti serb.

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika