Abazoviq: Çështja e demarkacionit midis Kosovës dhe Malit të Zi ka marrë fund

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka thënë se çështja e demarkacionit me Kosovën ka marrë fund më nënshkrimin e marrëveshjes në vitin 2017.

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, teksa ka komentuar çështjen e demarkimit të kufirit në mes të Kosovës dhe Malit të Zi, ka thënë se Demarkacioni ka marrë fund me nënshkrimin e marrëveshjes në vitin 2017.

Kështu i është përgjigjur ai kërkesës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me shqyrtimin e demarkacionit.

“Në këtë moment nuk e shoh atë mundësi, as dikush në Mal të Zi atë nuk e trajton si problem. Për Malin e Zi, ajo është çështje e mbyllur në momentin kur është nënshkruar”, ka thënë ai.

Nga nesër, fëmijët nga Kosova mund të shkojnë në Mal të Zi vetëm me certifikatë të lindjes - Sinjali

Abazaviq pro Ballkanit të Hapur

Abazoviq, tashmë kryeministri i parë shqiptar në Mal të Zi, e ka komentuar edhe çështjen e nismës rajonale “Ballkani i Hapur”, dhe është deklaruar pro kësaj iniciative.

Për të parin e ekzekutivit të Malit të Zi, “Ballkani i Hapur” është krijuar që brenda vetes t’i ketë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe që pjesë e kësaj iniciative rajonale duhet të jetë edhe Kosova.

“Ballkani i Hapur është krijuar për gjashtë shtete, nuk është bërë për pesë shtete e gjysmë ose tre shtete e gjysmë, por për gjashtë shtete. Gjithkush që participon e prezanton vetveten dhe shtetin e vet. Mendimi im, ndoshta jam gabim, është se interesi më i madh në rajon është i Kosovës që të jetë në çdo iniciativë rajonale”, ka thënë Abazoviç në një intervistë për Klan Kosova.

Nisma Ballkani i Hapur mbetet i hapur edhe për Kosovën, Malin e Zi dhe Bosnjën - Telegrafi

Ndërtimi i rrugës Plavë-Deçan dhe tuneli Rozhajë-Pejë, Abazoviq: Do të komunikoj me Kurtin

Ndërkohë, ai ka përmendur tri nga projektet infrastrukturore, të cilat ka premtuar që do t’i realizojë gjatë mandatit të tij.

“Tri gjëra do t’i theksoj të cilat mendoj që duhet të jenë si ndryshim i infrastrukturës dhe lidhjes ndërmjet shteteve të rajonit. Një, është ura Buna për të cilën i kemi ndarë mjetet edhe me buxhet dhe kemi një marrëveshje mes kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe qeverisë së Malit të Zi që të realizojmë urën”, ka thënë Abazoviq për Klan Kosovën.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq

“Velipojën duhet ta lidhim me Ulqinin dhe ajo ka për të qenë një atraksion për turistët. Bëhet fjalë për një urë që nuk është më e madhe se 190 metra. Tash në këtë moment, prej Ulqinit për të shkuar në Velipojë është 70 km. Na duhet vetëm një urë prej 190 metrash për ta lidhur, që të jetë aksesi mes dy qyteteve vetëm 10 minuta”, ka shtuar ai.

Ai ka thënë se modernizimin e rrugës që lidh Plavën me Deçanin e sheh si projekt të rëndësishëm strategjik.

Më tutje, ai ka thënë se do të bisedojë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për ndërtimin e tunelit për lidhjen e Rozhajës me Pejën.

“Një projekt shumë më i komplikuar, por që mendoj që është shumë i rëndësishëm është të bëhet tuneli mes Rozhajës dhe Pejës. Është një ide që ekziston që shumë vite, por askush nuk është nisur që ta realizojë, nuk di a ka pasur vullnet politik për ta realizuar”.

”Me kryeministrin Kurti do të komunikoj në këtë drejtim, dhe jam mëse i sigurt që institucionet financiare evropiane e do ta kishin financuar këtë projekt, ose një përqindje që të mos i bjerë barra as Kosovës dhe as Malit të Zi. Do të ishte fantastike që njerëzit të shkojnë në një tunel dhe t’i shkurtohet rruga”, ka thënë Abazoviq mbi projektin.

I pari i qeverisë malazeze ka thënë se projektet do të mund të hapin një perspektivë të re, t’i thyejnë paragjykimet dhe të krijojnë bashkëpunim në popull.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika