Abazoviq: Mali i Zi po bëhet me Qeveri të re

Abazoviç prezanton konceptin e qeverisë së ardhshme

Dritan Abazoviç, zëvendëskryeministër i Malit të Zi

Dritan Abazoviq ka konfirmuar se Mali i Zi po bëhet me Qeveri të re. Mandatari për përbërjen e Qeverisë së 43-të të Malit të Zi dhe lideri i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq, në një konferencë për media, në Podgoricë ka prezantuar konceptin e qeverisë së ardhshme, të cilën do ta drejtojë ai si kryeministër.

Qeveria e re do të bazohet në dy shtylla kryesore, të cilat janë sundimi i ligjit dhe zhvillimi ekonomik i Malit të Zi, raporton media maqedonase ‘’Vijesti’’.

Abazoviq ka thënë se nuk është kundër zgjedhjeve, por kundër atyre zgjedhjeve kur institucionet nuk funksionojnë.

”Ideja është që Mali i Zi të fitojë stabilitet, pajtim dhe perspektivë evropiane përballë destabilitetit politik. Ne nuk jemi kundër zgjedhjeve, por jemi kundër zgjedhjeve kur institucionet nuk funksionojnë”.

”Sot nuk do të merresha me mbledhjen, e as ekspozenë, që është e kompletuar. Për mua, mund të mbahet seanca nesër. Por, është ditë pushimi, kështu që është më realiste javën e ardhshme. Mbeten te deputetët dhe ata të vendosin kur do të mbahet seanca”, ka thënë Abazoviq.

Abazoviq ka treguar se Qeveria e pakicave do të ketë 20 ministra dhe do të ketë 18 departamente.

”Është e vërtetë që qeveria do të ketë 20 ministra, por do të ketë 18 departamente, jo 20, sepse ka dy ministra pa portofol. Do të ketë katër nënkryetarë”, theksoi ai.

Kjo qeveri do të jetë qeveria e 43-të e Malit të Zi e cila do të konsistojë në parti minoritare kombëtare të Malit të Zi, si SNP, SDP, CIVIS dhe lëvizja qytetare që udhëhiqet nga Dritan Abazoviç, URA.

Seanca për formimin e Qeverisë së re është paraparë të mbahet më 28 prill.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika