Abbott: E kaluara s’mund të harrohet, por Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë kompromise

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott

“E kaluara nuk mund të harrohet, por Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë kompromise”.

Kështu ka deklaruar ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, në një bashkëbisedim me studentët e Fakultetit Filozofik, të martën.

Ndër të tjera, ambasadori britanik ka thënë se asnjë shtet në Ballkan nuk duhet ta vërë në dyshim të ardhmen evropiane, ndonëse shteti i tij nuk është më pjesë e BE-së.

“Jam shumë krenar që Mbretëritë Bashkuara janë në çdo hap me Kosovën. Nuk duhet harruar e kaluara mes Kosovës dhe Serbisë, por duhet bërë kompromis. Në Ballkanin Perëndimor asnjë shtet nuk duhet ta vërë në dyshim të ardhmen. Edhe pse Mbretëritë e Bashkuara janë larguar nga Bashkimi Evropian, në e mbështesim plotësisht të ardhmen e Evropës”, ka thënë Abbott, shkruan EO.

Abbott, po ashtu, ka theksuar problematikën e migrimit, duke thënë se në këtë fazë prioritet mbetet lufta në Ukrainë.

Ai ka shtuar se është mirënjohës për ndihmën që Kosova ia ka bërë Ukrainës, duke iu ofruar strehim gazetarëve e refugjatëve.

“Jam shumë mirënjohës për ndihmën që Kosova i ka ofruar Ukrainës, qoftë duke iu dhënë strehim refugjatëve dhe gazetarëve, apo mbështetjen psikologjike për të mbijetuarit e dhunës seksuale”.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika