Abbott: Një rezultat pozitiv nga bisedimet e Ohrit mund të ndodhë me vullnet politik, guxim dhe pragmatizëm

Ambasadori i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë se një rezultat pozitiv nga takimi i kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq në Ohër të Maqedonisë të Veriut mund të ndodhë me vullnet politik, guxim dhe pragmatizëm.

“Një rezultat pozitiv nga bisedimet e Ohrit për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi mund të ndodhë me vullnet politik, guxim dhe pragmatizëm”, ka thënë Abbott.

Ambasadori britanik në Kosovë ka thënë se nga ky rezultat pozitiv i takimit mes Kurtit dhe Vuçiqit do të përfitojnë të gjithë qytetarët.

Abbott ka shtuar se BE-ja dhe ShBA-ja janë të gatshme të ndihmojnë në zbatimin.

 

 

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika