Abbott: Serbët e Kosovës të kthehen në institucione

Britania e Madhe pas marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë për çështjen targave ka kërkuar nga serbët lokal të Kosovë të cilët i kanë bojkotuar institucionet e vendi që të kthehen në to

Ambasadori i Britanisë së Madhe Nicholas Abbott

“Tani duhet të shohim serbët e Kosovës të kthehen në institucione, në interes të punës, familjeve të tyre dhe shtetit të së drejtës”, ka shkruar ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara në Kosovë, Nicolas Abbott në FaceBook.

Abbott ka shpërndarë reagimin e Ministrit për Evropën në Qeverinë e Britanisë, Leo Docherty, i cili kishte vlerësuar marrëveshjen e arritur të mërkurën e 23 nëntorit në mes të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave të paligjshme “KM” si ç’tensionim të situatës.

“Është jetike që të dy vendet të vijnë tani në tryezë për të bërë përparim në dialogun e lehtësuar nga BE drejt normalizimit të marrëdhënieve të tyre, për të mirën e të gjithë qytetarëve të tyre”, ka shkruar Docherty në Twitter.

Ndërsa kryediplomati britanik në Prishtinë, Abbott, ka theksuar se pas marrëveshjes për targat situata është lehtësuar në katër komunat me shumicë serb.

Por ai ka kërkuar që serbët e Kosovës t’iu kthehen institucioneve të vendit.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika